Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Базы персональных данных

новости законодательства для бухгалтера и предпринимателя, события, акции

Модераторы: Чихуа, vins

Правила форума
Раздел: НОВОСТИ
1. Размещая новости, желательно (но не обязательно) снабжать их собственными комментариями.
2. Новости должны корреспондировать с тематикой форума.

UNREAD_POST realmen80 » 13 авг 2012, 19:25

А как быть владельцам Интернет-магазинов? Ведь по сути у каждого Интернет-магазина со временем формируется база покупателей и ее вполне можно назвать структурированной. Получается что каждый владелец Интернет-магазина обязан зарегистрировать базу персональных данных. А у кого несколько магазинов, то и баз нужно регистрировать несколько. Я правильно понимаю?
И еще один вопрос по поводу сроков регистрации. А как быть тем кто не успел подать заявление о регистрации базы? Им уже 100% грозит штраф? Но если взять к примеру что человек только сегодня создал такую базу и он по закону должен ее зарегистрировать. Его тоже оштрафуют? Или все таки штраф грозит если придет проверка, а базы у тебя нет (хотя есть Интернет-магазин в котором производится обязательная регистрация клиентов)? Заранее благодарен за помощь и консультации.
realmen80

Благодарил (а): 0 раз.

UNREAD_POST vins » 13 авг 2012, 19:43

Добрый вечер! Приветствую на форуме :)

realmen80 писал(а): Ведь по сути у каждого Интернет-магазина со временем формируется база покупателей и ее вполне можно назвать структурированной. Получается что каждый владелец Интернет-магазина обязан зарегистрировать базу персональных данных.

Да, надо зарегистрировать.
Но этого ведь недостаточно. Еще надо получить согласие физлица. Об этом см. первой сообщение этой темы.
+ такая информация о получении согласия для включения данных в БПД
- А в случае с веб-ресурсами как получать согласие? Например, как можно оформить согласие интернет-магазину?

- Согласно нормам Типового порядка обработки, в составе информационной системы, в которой обрабатываются персональные данные, может совершаться регистрация, в частности, факта установки признака "Подтверждение предоставления согласия на обработку персональных данных в базе персональных данных" с помощью управляющих элементов веб-ресурсов, интерфейсов пользователя программного обеспечения.

Это значит, что на веб-странице должен быть вменяемый и читабельный текст, под которым пользователь может поставить галочку. Еще лучше - если будет предусмотрена возможность для пользователя распечатать этот документ и оставить себе. Пользователь должен четко понимать, на что он соглашается.

- То есть, галочки достаточно?

- С точки зрения закона – нет, но никто не будет к этому придираться. Идеальным вариантом была бы, конечно электронная цифровая подпись (ЭЦП), поскольку письменный договор в электронной форме, по нашему законодательству, должен заверяться ЭЦП. При этом, учитывая, из 1,5 млн. ЧП большинство сдают отчетность в налоговую в электронном виде, значит, подпись у них уже есть.

На веб-странице должен быть вменяемый текст, под которым пользователь может поставить галочку. Еще лучше - если можно будет распечатать этот документ

realmen80 писал(а):А у кого несколько магазинов, то и баз нужно регистрировать несколько. Я правильно понимаю?

Необязательно. Если владелец один и тот же, то это может быть одна БПД.

realmen80 писал(а): А как быть тем кто не успел подать заявление о регистрации базы?

Подавайте сейчас.

realmen80 писал(а):Им уже 100% грозит штраф?

Нет. Оштрафуют только за уклонение от регистрации. Если подадите заявление, то уже считаться, что уклоняетесь, не будет.
vins

Благодарил (а): 2704 раз.

UNREAD_POST realmen80 » 13 авг 2012, 20:39

vins, спасибо за столь быстрый ответ и ответы на все вопросы. Но я все же не понял почему можно зарегистрировать одну БПД на несколько магазинов. Ведь клиенты в каждом магазине свои и база создается на сайте автоматически при регистрации нового клиента или оформлением им нового заказа... Или Вы имели ввиду что можно зарегистрировать хотя бы одну БПД чтобы было что предъявить в случае проверки? Ведь мы передаем только название БПД, на сколько я понял. Месторасположение я могу указать, к примеру на диске. :) Буду благодарен если проясните этот момент с несколькими магазинами.
realmen80

UNREAD_POST vins » 13 авг 2012, 20:59

realmen80 писал(а):Ведь клиенты в каждом магазине свои и база создается на сайте автоматически при регистрации нового клиента или оформлением им нового заказа...

Сама Госслужба признает, что может быть одна база, если у нее одно название (например, "Клиенты"), хотя разные ее части могут быть в разных местах.

Например, на первой странице темы
Надо ли отдельно регистрировать базы персональных данных на филиалы и другие обособленные подразделения?
Если название базы головного предприятия и подразделения совпадают ("Контрагенти" и "Контрагенти"), то отдельно не регистрируется, но предприятие на стр. 4 заявления указывает повторно название базы, а в качестве местонахождения указывает место нахождения филиала. Если у головного предприятия базы данных разные (у головного "Контрагенты", а у филиала - отдельно "Контрагенти-резиденти" и "Контрагенти-нерезиденти", головное предприятие отдельно подает заявку на свою базу данных, отдельно - на две базы данных филиала; владельцем базы указывается головное предприятие, в качестве местонахождения базы - место нахождения филиала).
vins

UNREAD_POST realmen80 » 13 авг 2012, 21:00

Ок. Спасибо за консультации.
realmen80

UNREAD_POST realmen80 » 14 авг 2012, 19:13

Еще раз, здравствуйте.
Приблизился к заполнению заявления и возникло несколько вопросов.
Первый вопрос по поводу формулювання мети в заявлении. Чтобы было более ясно о чем идет речь, у меня Интернет-магазин который предоставляет услуги по продаже подарков с доставкой. Хотел проконсультироваться как правильно сформулировать мету. Выделил синим цветом то, что хочу уточнить.
Мета:
Обробка персональних даних фізичних осіб загального характеру (прізвище, ім’я та по батькові, контактний телефон, e-mail тощо) здійснюється для забезпечення реалізації відносин у сфері послуг, відповідно до (перерахувати правові акти, положення, установчі чи інші документи, які регулюють діяльність володільця).

1) Если я получаю от клиентов контактний телефон, e-mail и т.д. - то я могу писать что это данные "загального характеру" или что попадает по это понятие?
2) Могу ли я писать "відносин у сфері послуг" - сам придумал, так как в списке примеров такого варианта нет.
3) (перерахувати правові акти, положення, установчі чи інші документи, які регулюють діяльність володільця) - что мне здесь можно написать?

Второй вопрос касательно правових підстав.

Могу ли я написать так:
Правові підстави
Згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних:
1.згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних в електронній формі;
2. відповідно до правовідносин, які виникли до набрання чинності Законом України «Про захист персональних даних» на основі вільного волевиявлення фізичної особи, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та інших нормативно правових актів України.

Все дело в том что при оформлении заказа в Интернет-магазине я включил в соглашение пункт о том что клиент разрешает использовать его персональные данные и т.д. Пока он не поставит галочку что прочитал и принимает условия магазина - он не может оформить заказ. То есть у него есть выбор - если он против чтобы его данные обрабатывались - он не оформляет заказ.
Но дело все в том что в законе то прописано, как я понял, только "в паперовій формі" нужно получить согласие.... Как же быть?
realmen80

UNREAD_POST vins » 15 авг 2012, 12:20

realmen80 писал(а):1) Если я получаю от клиентов контактний телефон, e-mail и т.д. - то я могу писать что это данные "загального характеру" или что попадает по это понятие?

Да, это данный общего характера.
Закон делит на данные общего характера и конфиденциальные данные.
До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження

realmen80 писал(а):2) Могу ли я писать "відносин у сфері послуг" - сам придумал, так как в списке примеров такого варианта нет.

realmen80 писал(а):Обробка персональних даних фізичних осіб загального характеру (прізвище, ім’я та по батькові, контактний телефон, e-mail тощо) здійснюється для забезпечення реалізації відносин у сфері послуг, відповідно до (перерахувати правові акти, положення, установчі чи інші документи, які регулюють діяльність володільця).

"відносин у сфері послуг", честно говоря, не очень звучит.
"здійснюється для забезпечення клієнтів інформацією про послуги, що надаються". Как-то так.

realmen80 писал(а): (перерахувати правові акти, положення, установчі чи інші документи, які регулюють діяльність володільця) - что мне здесь можно написать?

Цивільний кодекс України, Закон України "Про захист прав споживачів", внутрішнього положення "Про порядок оборобки персональних даних клієнтів та їх захист"
vins

UNREAD_POST yanik_s » 15 авг 2012, 12:50

Добрый день!Помогите пожалуйста, всю ветку не осилю, а разобраться срочно нужно. Есть ФОП,2-я группа, торговля оргтехникой.Наемных нет, и базы не регистрировали. Но.Торговля осуществляется в рассрочку через банк, простым людям в том числе.Разумеется, данные об этих людях у нас есть, но можно сказать, что они никак не систематизированы.(На самом деле папочка с гарантийными письмами от банка у нас есть, там есть код ИНН людей). Очень волнует вопрос, нужно ли было регистрировать эту клятую базу?Ясно, что нужно, но как быть сейчас, когда уже этого не сделали?Готовить деньги на штраф? Или не суетиться - зарегистрировать сейчас на основе того, что раньше эта информация не была систематизирована? Большое спасибо заранее!!
yanik_s

Благодарил (а): 24 раз.

UNREAD_POST vins » 15 авг 2012, 13:07

yanik_s писал(а):Торговля осуществляется в рассрочку через банк, простым людям в том числе.Разумеется, данные об этих людях у нас есть, но можно сказать, что они никак не систематизированы.(На самом деле папочка с гарантийными письмами от банка у нас есть, там есть код ИНН людей).

Можно не регистрировать. Минюст считает, что папочка договоров - не база персональных данных.

Зарегистрировать базу - ведь недостаточно. Еще нужно согласие клиентов на обработку их данных.

yanik_s писал(а):но как быть сейчас, когда уже этого не сделали?Готовить деньги на штраф? Или не суетиться - зарегистрировать сейчас на основе того, что раньше эта информация не была систематизирована?

Можете зарегистрировать сейчас, если считаете нужным. Штрафа не будет, поскольку штраф предусмотрен за уклонение от регистрации.

За это сообщение автора vins поблагодарил:
yanik_s
vins

UNREAD_POST realmen80 » 15 авг 2012, 16:22

Еще раз благодарен за ответы на мой первый вопрос. Прошу также помощи во втором вопросе:
Второй вопрос касательно правових підстав.

Могу ли я написать так:
Правові підстави
Згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних:
1.згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних в електронній формі;
2. відповідно до правовідносин, які виникли до набрання чинності Законом України «Про захист персональних даних» на основі вільного волевиявлення фізичної особи, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та інших нормативно правових актів України.

Все дело в том что при оформлении заказа в Интернет-магазине я включил в соглашение пункт о том что клиент разрешает использовать его персональные данные и т.д. Пока он не поставит галочку что прочитал и принимает условия магазина - он не может оформить заказ. То есть у него есть выбор - если он против чтобы его данные обрабатывались - он не оформляет заказ.
Но дело все в том что в законе то прописано, как я понял, только "в паперовій формі" нужно получить согласие.... Как же быть?
realmen80

UNREAD_POST vins » 15 авг 2012, 18:34

Что касается формы согласия, то по закону

згода суб'єкта персональних даних - будь-яке документоване, зокрема письмове, добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки

Был в парламенте законопроект, которым как раз хотели предусмотреть и электронную форму согласия тоже. Но сами представители Госслужбы признают и такую форму тоже допустимой.
Как я вижу ситуацию, то другого выхода для Интернет-магазинов быть и не может.
vins

UNREAD_POST Helga » 23 авг 2012, 12:49

Добрый день.
У меня насущный вопрос - помогите пожалуйста:
Я частное лицо, 4 мес. назад подключилась к провайдеру интернета, но не так давно его перекупили и сейчас хотят перезаключить договор, НО если с предыдущим провайдером договор был символическим (тариф, наш адрес и условия оплаты, а так же технические данные подключения), то новый владелец принёс на подписание договор на 1 страницу, где надо указать свои: ФИО, место проживания, серию и номер паспорта, а так же кем выдан, место жительства и ИНН. А ниже согласие, что я ознакомлена с публичным договором на его сайте и небольшая выписка про включение персональных данных в базу данных и все!
У меня вопрос можно ли не указывать свой паспорт и ИНН в данном договоре и при этом не потерять доступ к интернету или лучше найти другого провайдера?
Заранее прошу прощение, если выражалась сумбурно, и благодарю за помощь. Просто очень не хочется раздавать непонятно кому свои паспортные данные и ИНН...
Helga

UNREAD_POST vins » 23 авг 2012, 13:05

Добрый день, Helga!
Может, крамольную мысль выскажу, но, на мой взгляд, паспортные данные и ИНН - это вообще открытая информация.
Место проживания - другое дело. Но Вы в данной ситуации - сторона договора. И Ваш контрагент по вполне понятным причинам эту информацию о Вас хочет знать. Собственно, как и паспортные данные с ИНН. Последнее хотя бы для того, чтобы вас потом идентифицировать как сторону договора. Поскольку в современном мире Ф.И.О. недостаточно для этих целей.
Вы можете не предоставлять ему эту информацию. Ну а он может не заключать с вами в связи с этим договор.
Другое дело, что провайдер, получив от вас такую информацию, берет на себя обязательства ее не разглашать.
vins

UNREAD_POST Helga » 23 авг 2012, 13:46

И вам доброго дня, vins.
Вашу точку зрения я поняла, спасибо что быстро ответили. Но для меня есть одно большое НО: я не доверяю в нашей стране никому, даже гос. органам, а что уж говорить о юр. лице.... Я даже кредиты в банке не беру, так как не раз слышала о случаях афёр и злоупотреблении работниками банка в пользу личного обогащения. И сами понимаете, что как раз, зная данные паспорта и ИНН можно сделать что угодно, а я и знать не буду, что взяла кредит и тд. Сейчас даже мобильный и е-mail давать нельзя всем кто просит, так как БД перепродают те же сисадмины и потом трать деньги на программы фильтры от спама или заводи новые контакты. Я уже молчу, что нельзя подписывать заявку, где указанна ссылка на сайт с документом, ведь подписывая её мы соглашаемся со всем, а на самом сайте информацию можно менять хоть каждые пять минут и как потом доказывать, что того или иного пункта не было, когда ты с ним ознакамливался?
А идентифицировать меня как клиента можно и по адресу проживания или по IP адресу пк - это мое личное мнение. Мы же, покупая сим карту мобильного оператора, не даём ни каких данных и исправно пополняем счёт и все довольны....
Ещё раз спасибо за ответ, а я постараюсь попробовать тот вариант, что бы все были довольны, но без моих данных. :)
Helga

UNREAD_POST vins » 27 авг 2012, 10:52

Интернет-издания и защита персональных данных

Інтернет-видання вперше з'явилися на початку дев'яностих років минулого століття. Регулярне оновлення інформації, - щоденне, або частіше навіть безперервне протягом дня, постійна аудиторія, зворотній зв'язок з читачами інтернет-видань, надання можливостей публікації блогів та коментарів стали привабливими для читачів, чи радше, для користувачів інтернет-видань. Можливості щодо об'єктивного визначення рейтингу інтернет-видань через вимірювання кількості відвідувань веб-сайту, використання інформації про інтереси користувачів стали привабливими для рекламодавців. На сьогодні інтернет-видання є невід'ємною частиною нашого повсякденного життя.
Водночас використання Інтернету, як середовища для функціонування інтерактивних засобів масової інформації створює небезпеку для недоторканості приватного життя, а отже покладає на інформаційні агентства, редакції засобів масової інформації, інших юридичних та фізичних осіб, які надають інформаційні послуги з використанням інтернет-видань, відповідальність за всі дії.
Зазвичай, користувачі інтернет-видань, як суб'єкти персональних даних:
- заповнюють реєстраційні форми, анкети, запитальники;
- придбавають товари та послуги;
- надсилають повідомлення та розміщують коментарі, які можуть містити відомості про себе, про особливості своєї поведінки та свої інтереси.
На веб-сайтах інтернет-видань, як правило, обробляються персональні дані про користувачів, які можуть включати інформацію про:
- їх ім'я, та дату народження;
- професію;
- посаду;
- освіту та досвід роботи;
- місце роботи;
- робочу та домашню адресу;
- робочий та домашній номер телефону, номер мобільного телефону, адресу електронної пошти;
- відомості про платіжну картку;
- особливості читацької поведінки, відвідування інших сайтів за вбудованими посиланнями;
- відвідування рекламних посилань;
- користувацька статистика;
- а також відомості про інтернет-адресу користувача, подекуди, відомості про місцезнаходження користувача та ін.
Типовими є такі цілі обробки персональних даних інтернет-виданням:
- надання користувачам персоналізованих послуг;
- реєстрація запису про користувача (логін, пароль);
- проведення маркетингових досліджень;
- організація за запитом користувача інтерактивних послуг;
- заохочення користувачів, визначення переможців за певними напрямками, розігрування призів, тощо;
- надання інформації про товари та послуги, що пропонуються інтернет-виданням чи його партнерами з урахуванням інтересів користувача;
- передача персональних даних користувача партнерам інтернет - видання, які можуть запропонувати користувачеві товари та послуги відповідно до його інтересів;
- інформування користувача про можливості працевлаштування;
- нагляд за дотриманням користувачем умов надання послуг та авторського права, та ін.
Звичайно, не всі інтернет-видання використовують такий широкий перелік категорій персональних даних з усіма зазначеними вище типовими цілями, але практично всі, принаймні, здійснюють реєстрацію користувачів, яким надається можливість публікувати коментарі до розміщених на сайті статей, а отже інтернет-видання обробляють персональні дані.
Загальні принципи обробки персональних даних визначено у Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних. Відносини, пов'язані з захистом персональних під час їх обробки регулюються Законом України «Про захист персональних даних». Важливо враховувати керівні принципи викладені в Рекомендації № (99) 5 Комітету Міністрів державам-членам Ради Європи щодо захисту недоторканості приватного життя в Інтернеті.
Інформаційні агентства, редакції засобів масової інформації, інші юридичні та фізичні особи, які надають інформаційні послуги з використанням інтернет-видань, або інформаційні послуги, які містять притаманні інтернет-виданням властивості, відповідно до зазначеного вище Закону, є володільцями бази персональних даних, а отже саме на цих суб'єктів покладається обов'язок забезпечення захисту персональних даних.
Слід зазначити, що персональні дані, обробка який здійснюється веб-сайтом інтернет-видання не обов'язково утворюють окрему базу персональних даних. Така обробка може розглядатися, наприклад, як окрема процедура чи процедури обробки персональних даних у базі персональних даних читачів засобу масової інформації чи осіб, які отримують послуги інформаційного агентства.
Окрему увагу варто звернути на необхідність інформування користувачів інтернет- видання про їх права.
Суб'єкти персональних даних мають право знати, а отже повинні бути поінформовані про найменування та місцезнаходження володільця бази персональних даних - юридичної особи: інформаційного агентства, редакції засобу масової інформації, або прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання (перебування) володільця - фізичної особи, що надає інформаційні послуги, які можна характеризувати як послуги інтернет-видання.
Користувачі інтернет-видання повинні бути поінформовані про цілі обробки персональних даних, особливо щодо використання/невикористання персональних даних в інтересах директ-маркетингу, щодо можливих передач персональних даних третім особам, щодо збору відомостей про профіль користувачів та джерела їх отримання, щодо використання/невикористання так званих чутливих персональних даних (про расове або етнічне походження,даних що стосуються здоров'я чи статевого життя та ін.).
Варто попередити користувачів, що інтернет-видання не несе відповідальності при відвідуванні інших сайтів за посиланнями та сторінках видання.
Рекомендуємо попереджувати користувачів про ризики приватності для них та інших при розміщенні інформації в інтернет-виданні, інформувати їх про можливість анонімного доступу до ресурсів інтернет-видання або надавати можливість користувачам використовувати псевдоніми, а також нагадувати користувачам, що розміщення ними інформації про інших осіб може посягати та недоторканість приватного життя цих осіб та порушувати їх право на захист персональних даних.
Інформування користувачів про політику приватності видання зручно здійснювати щляхом розміщення повідомлення в окремій рубриці, наприклад «Політика приватності», «Політика захисту персональних даних» чи «Політика конфіденційності».
Користувачам повинна бути надана контактна інформація відповідальної особи інтенет-видання щоб забезпечити їм можливість пред'являти вмотивовані вимоги на доступ до своїх персональних даних, щодо зміни або знищення своїх персональних даних, щодо заперечення проти їх обробки. Можливість оперативного звернення користувачів та розгляд їх вимог володільцем часто дозволяє вирішити питання без звернення суб'єктів персональних даних щодо захисту своїх прав до Державної служби України з питань захисту персональних даних та без застосування ними засобів правового захисту.
Дія Закону України «Про захист персональних даних» не поширюється на діяльність журналістів у зв'язку з виконанням ними службових чи професійних обов'язків, а також на діяльність фізичних осіб при обробці ними персональних даних виключно для непрофесійних особистих чи побутових потреб.
Інтернет-видання це найсучасніші засоби комунікації, які надають кожному широкі можливості реалізації права на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Розміщення користувачами інформації на ресурсах інтернет-видання пов'язане з обробкою володільцем (інформаційним агентством, редакцією засобу масової інформації, іншою юридичною чи фізичною особою, що надає інформаційні послуги з використанням інтернет-видань) персональних даних користувача - його анкетних даних, псевдоніма, паролю, IP-адреси, можливо відомостей про його місцезнаходження, відомостей про інтереси користувача, тощо.
Зміст поширеної користувачем з допомогою інтернет-видання інформації в більшості випадків не підпадає під дію Закону України «Про захист персональних даних». Цивільний кодекс України визначає, що фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім'ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації, може вимагати припинення публічного показу фотографій чи відеозаписів в тій частині, яка стосується її особистого життя. Така інформація може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Якщо фізичній особі внаслідок порушення її особистого немайнового права завдано майнової та (або) моральної шкоди, ця шкода підлягає відшкодуванню.
Судова практика свідчить, що належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайту. Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімною і доступ до сайту - вільним, належним відповідачем є власник веб-сайту, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.
Автор: Олексій Мервінський, голова Державної служби України з питань захисту персональних даних
vins

Пред.След.