ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 22.06.2012 р. N 8958/5/15-2116
Щодо обкладення ПДВ операцій ОСББ
Державна податкова служба України на виконання доручення Прем'єр-міністра України М. Азарова від 05.06.2012 р. N 22264/1/1-12 до листів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.05.2012 р. N 12/20-10-1348 та N 12/20-10-1349 щодо усунення проблеми, пов'язаної із застосуванням до об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ) штрафних санкцій у зв'язку з нереєстрацією платниками ПДВ, та щодо невиконання в повному обсязі пункту 8 протоколу N 92 засідання Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 р., та у відповідь на лист Міністерства фінансів України від 07.06.2012 р. N 1-08310-07-5/14452 повідомляє.
Щодо оподаткування ПДВ тих чи інших операцій, що надаються ОСББ, та реєстрації ОСББ в якості платників ПДВ
Відповідно до загального правила визначення об'єкта оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - Кодекс), об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
При цьому відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
При цьому ні статтею 196, ні статтею 197 Кодексу не передбачено виключень з об'єкта оподаткування ПДВ тих чи інших операцій, що надаються ОСББ.
Відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 р. N 2866-III (далі - Закон N 2866-III) об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, створеною власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до статті 22 Закону N 2866-III за наявності технічної можливості проведення поквартирного обліку споживання водо-, тепло-, гззо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інших послуг власники жилих і нежилих приміщень можуть перераховувати кошти безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, за відповідними тарифами для кожного виду послуг у порядку, встановленому законом, або кошти, що сплачуються власниками приміщень за надані їм комунальні послуги, можуть згідно з укладеними договорами надходити на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги.
Враховуючи викладене, у ОСББ відсутній об'єкт оподаткування по водо-, тепло-, газо-, електропостачанню, гарячому водопостачанню та інших послугах, кошти за які власники жилих і нежилих приміщень перераховують безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, або перераховують на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги.
У випадку встановлення ОСББ для власників жилих і нежилих приміщень окремої плати за послуги з перерахунку отриманих від таких власників коштів підприємствам, організаціям, що надають послуги з водо-, тепло-, газо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інші послуги, у ОСББ виникає об'єкт оподаткування ПДВ виходячи з вартості наданих послуг.
Видатки на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та договором про їх використання (кошторисом). Кошти за користування неподільним та загальним майном і обслуговування спільної власності сплачуються на банківський рахунок об'єднання (стаття 23 Закону N 2866-III).
Кошти, що надходять на банківський рахунок об'єднання від власників жилих і нежилих приміщень для компенсації видатків на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності об'єднання, не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ.
Крім того, відповідно до статті 4 Закону N 2866-III об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. Така господарська діяльність об'єднання (наприклад, здача в оренду нежитлових приміщень) підпадає під визначення об'єкта оподаткування ПДВ.
При реєстрації ОСББ в якості платників ПДВ необхідно враховувати вимоги пункту 181.1 статті 181 Кодексу щодо обов'язковості реєстрації платником ПДВ у разі перевищення нарахованої (сплаченої) особі (ОСББ) протягом останніх 12 календарних місяців суми 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню.
<...>
Заступник Голови
А. Ігнатов