Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Транзитные перевозки и НДС

Путеводитель по разделу. НДС: регистрация, уплата, отчетность. Налоговая накладная, возмещение и т.д.

Модераторы: nikki, kollega, налоговик

НДС при перевозке груза: Волгоград (РФ) -Должанский (Украина) - Чоп (Украина)-Будапешт (Венгрия)

1. Весь пробег -> льгота по НДС (п. 197.8)
3
25%
2. Весь пробег -> нулевая ставка по НДС (пп. 195.1.3 "а")
1
8%
3. Должанский-Чоп -> льгота по НДС; Волгоград-Должанский и Чоп-Будапешт -> нулевая ставка
5
42%
4. Должанский-Чоп -> льгота по НДС; Волгоград-Должанский и Чоп-Будапешт -> не объект налогообложения
3
25%
5. Ваш вариант (отпишитесь в теме)
0
Нет ответов.

Всего голосов : 12

UNREAD_POST Зоряна К. » 06 июн 2012, 14:31

До комплекту...

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 01.02.2012 р. N 3085/7/15-3417-26

Державна податкова служба України розглянула лист Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України від 17.11.2011 р. N 2/8/637п щодо порядку оподаткування податком на додану вартість послуг, пов'язаних з транзитними перевезеннями вантажів через територію України, та повідомляє.
Відповідно до пункту 197.8 статті 197 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2735-VI (далі - Кодекс) звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

При цьому, у разі здійснення транзитного перевезення вантажу, власником якого є нерезидент, за договорами, укладеними між експедитором (резидентом) та таким вантажовласником (нерезидентом), з метою оподаткування ПДВ необхідно враховувати таке:

1. Послуги перевізника (резидента), що безпосередньо виконує транзитне перевезення вантажу за зазначеними договорами, відповідно до пункту 197.8 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість (за наявності належним чином оформлених документів на таке транзитне перевезення). На ці операції виписується податкова накладна, в якій обсяги постачання зазначаються в графі 11 "Звільнення від ПДВ".

2. Відповідно до підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Кодексу податком на додану вартість оподатковуються послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України. При цьому, відповідно до підпункту "ж" пункту 186.3 статті 186 Кодексу місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання. Тому операції з надання експедитором (резидентом) транспортно-експедиційних послуг вантажовласнику (нерезиденту) не оподатковуються ПДВ. При здійсненні даних операцій податкова накладна не виписується.

Заступник Голови А. Ігнатов
Зоряна К.

Благодарил (а): 130 раз.

UNREAD_POST налоговик » 06 июн 2012, 15:22

Вотруба писал(а):Это хоть и по теме, но из разряда юмора.

Понеслась...На форуме уже описывался круговорот информации в интернете.
Очередное подтверждение с сайта "профессионального" издания Дебет-Кредит:

ГНС: как применять нулевую ставку НДС при международных перевозках пассажиров и грузов

Нулевая ставка НДС применяется к операциям по поставке услуг по транзитной перевозке по всему маршруту перевозки грузов в целом.

ГНС Украины разъяснила вопрос применения нулевой ставки при осуществлении международных автомобильных перевозок в письме №12804/7/15-3417-05 .

Как полагает ГНС, льгота, определенная пунктом 197.8 НКУ (нулевая ставка НДС), применяется к операциям по поставке услуг по транзитной перевозке по всему маршруту перевозки грузов в целом, без деления его на отрезки в границах таможенной территории Украины и за границами таможенной территории Украины.

ГНС указала также в разъяснении, что перевозка считается международной, если она осуществляется по единому международному перевозному документу.

В соответствии со статьей 4 Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ) «договор перевозки подтверждается составлением грузовой накладной», именно она и является перевозным документом, отражающим путь следования груза от пункта его отправления к пункту его назначения. Ни Законом «Об автомобильном транспорте», ни иными нормативно-правовыми актами не предусмотрено оформление международной перевозки разными документами.

ЛІГА:ЗАКОН
налоговик

Благодарил (а): 788 раз.

UNREAD_POST Пикурила » 06 июн 2012, 15:43

Вы ссылаетесь на 186.4, а он нас приводит к тому, что место поставки услуги не на территории Украины.[/quote]

ИМХО: я так воспринимаю - Для нерезидентов не надо подводить статью 186.
Место поставки - это оговорка к Объекту налогообложения.
Т.е. общая оговорка для всех объектов - место поставки - Украина
Частные оговорки места поставки упомянуты (и развиты их варианты) в ст.186 и иногда в других статьях.
По нерезиденту она сделана в ст.180.2. Для нерезидента достаточно, чтобы место предоставления услуги находилось на там.тер.Укр. Это "личная, именная" оговорка места услуг нерезидента.
Последний раз редактировалось Пикурила 07 июн 2012, 11:36, всего редактировалось 1 раз.
Пикурила

Благодарил (а): 3 раз.

UNREAD_POST Пикурила » 06 июн 2012, 16:38

Напиши законодатель "послуги з перевезення вантажів з транзитом через..." вместо "послуги з перевезення вантажів транзитом через..." этого поста бы не было.
Пикурила

UNREAD_POST Вотруба » 07 июн 2012, 11:39

Пикурила писал(а):ГНАУ привязывает "неделимость" перевозки (одинаковый подход к налогообложению НДС разных объектов или разных операций (это как подойти к вопросу) к количеству документов, которыми оформляется перевозка, и к точками маршрута, что есть с точки зрения юстиции "новой нормой", а, значит, будет упразднено со временем. Ведь товары с разными ставками налогообложениея, отпущенные по одной накладной, не становятся товарами с одинаковой ставкой налогообложения потому что документ, видите ли, один?

Это как подойти к вопросу…
“Неделимость” перевозки (привязанная, как дополнительное условие, к конечным точкам маршрута, находящимся в разных странах) свидетельствует о том, что операция одна.
Эта операция подтверждена единым международным перевозочным документом.
Если верить абзацу 2 пп. 195.1.3 а) НКУ (а какие основания у нас ему не верить :? ), такое подтверждение означает, что операция является международной перевозкой.
А если это международная перевозка, то см. п. 195.1 НКУ.
Если мы с Вами думаем одинаково, то мы вообще не думаем.
Вотруба

Благодарил (а): 599 раз.

UNREAD_POST Пикурила » 07 июн 2012, 11:53

В голосовалке выражу известное мне мнение газеты "Бизнес" за 1 вариант. Печально, что один и тот же закон о транзите до 01.01.2011 и после 01.01.2011 по-разному толкуют.
Последний раз редактировалось Пикурила 07 июн 2012, 12:59, всего редактировалось 1 раз.
Пикурила

UNREAD_POST Пикурила » 07 июн 2012, 12:55

Вотруба, интересная мысль!:
"Неделимость” перевозки (привязанная, как дополнительное условие, к конечным точкам маршрута, находящимся в разных странах) свидетельствует о том, что операция одна."

Я бы добавила - или объект один.

По мнению ГНИ, перевозке, чтобы быть транзитной на полный путь, уже достаточно точек нач.и кон.движения груза за пределами тер.Укр.(груза именно транзитного), а наличие СМР не свидетельствует о том, что перевозка для целей налогообложения международная, так как ею (СМР) оформляется и транзит как таковой. .
Т.е. сначала определят, не транзит ли это, а потом (если это не транзит) по документу (СМР) определят, не международная ли это перевозка.
ИМХО: нужно показать:
а) что транзит через Укр. - объект территориально ограниченный и что это свойство ограниченности следует из определения в з-не о транзите. В определении транзита употреблено слово "через" (в академическом толковом словаре укр.языка есть вариант его толкования) для "означення простору, місця"(так понимаю я), которое можно понимать и как "направление" (так понимает ГНИ). Презумпция права налогоплательщика может быть использована на этом уровне(из-за множественного толкования определения транзита).
б) что оставшийся отрезок есть международной перевозкой

Может, для убедительности, в договорах разбить свою услугу на транзит по тер. Укр и международную

Вернула свой голос на место (он один, оказывается).
Пикурила

UNREAD_POST Вотруба » 07 июн 2012, 14:17

Пикурила писал(а):СМР и без того прилагается и совершенно не свидетельствует о том, что перевозка для целей налогообложения международная, так как ею (СМР) оформляется и транзит как таковой.

Формально свидетельствует! (абзац 2 пп. 195.1.3 а) НКУ).
А все остальное зависит от того, как мы определим понятие транзита для целей налогообложения. Лично я считаю, что для этих целей его определение нельзя брать из Закона о транзите. Пазлы не складываются!!!
Вы подредактировали свое вчерашнее сообщение (убрали из него “Ой, а если он нерезидент”). А зря! (Или, может быть, специально? ;) ) Вот, в частности, и этот пазл не находит своего места.
Транзит для целей налогообложения нельзя выделять из, цитирую Печкина, “отдельного объекта налогообложения, который не находится в какой-либо связи с местом поставки”. Хотя бы в силу того, что это разнородные объекты.
И, опять-таки, в силу разнородности, нельзя международные перевозки переводить в транзит в одностороннем порядке, поскольку нарушается порядок обложения. Любая операция имеет двух контрагентов, и если перевел один, то это обязан сделать и другой (во всяком случае, когда речь идет о НДС). И то, что эти контрагенты из разных стран, не препятствие этому (именно потому, что речь идет о НДС). А в данном случае контрагент ни сном ни духом не ведает, что Вы тут что-то изменили и Вы с ним облагаете разнородные объекты.
Все сказанное, конечно, относится к ситуации, когда мы признаем гармонизацию НДСного законодательства в разных странах. А если нет, то…

P.S. Вчера копался в Инете. Во всех странах (ЕС, России) транзит облагается так, как он и должен(!!!) облагаться – по нулевой ставке. И вопроса о том, что такое транзит, просто не возникает. В той же России транзитом считается перемещение товара в соответствующем таможенном режиме. Правильно это или неправильно вопрос десятый, поскольку на конечном результате налогообложения не сказывается и обсуждать это никому в голову не приходит. А у нас приходится определяться с понятием “транзит” ("транзит для целей налогообложения").

P.P.S. Пикурила, для того, чтобы процитировать, выделите в сообщении текст, который хотите процитировать и в правом верхнем углу сообщения из которого цитируете щелкните "Цитата".
Вотруба

UNREAD_POST Пикурила » 07 июн 2012, 17:38

Вотруба писал(а):Формально свидетельствует! (абзац 2 пп. 195.1.3 а) НКУ).

С этим согласна. Я ж написала, что это по мнению ГНИ. Исходила из того, что в своих письмах они цитируют закон о транзите с абзацем, где идет перечисление транспортных документов.

Вотруба писал(а):Вы подредактировали свое вчерашнее сообщение (убрали из него “Ой, а если он нерезидент”). А зря! (Или, может быть, специально? ;) ) Вот, в частности, и этот пазл не находит своего места."

По той причине, что позже так и не пришла к определенным выводам (тупик для меня), и поэтому развивать тему нерезидента показалось нечестным и демагогией. Также правлю иногда эмоциональную окраску и ненужное умствование.

Вотруба писал(а):Транзит для целей налогообложения нельзя выделять из, цитирую Печкина, “отдельного объекта налогообложения, который не находится в какой-либо связи с местом поставки”. Хотя бы в силу того, что это разнородные объекты..

Боже, я не понимаю эту фразу... Может, это 2 подхода: или услуга или международная перевозка? Я выше поделила оба случая на отрезки. И это деление - не деление объекта, а учет особенности объекта, которая заключается в присутствии транзита в объекте - или услуге или международной перевозке. Пытаюсь учесть п.197.8.

Для меня это серьезно. Сегодня я начинаю перерасчет и подам уточненки по НДС за период с 01.01.2011 - склоняюсь к мнению ГНИ - и не потому, что я согласна с их мнением, а потому что не уверена, что мои доводы убедят судью, который тоже человек и будет вникать в вопрос с "набегу" и все будет зависеть от человеческого фактора.

Я согласна из НКУ убрать п.197.8 и тоже РФ-законодательство смотрела. Но п. 197.8 есть. И в силу вычурности, нестройности и попрании законов логики наш НКУ местами может свести с ума и вынудить называть черное белым.

Наметила себе найти одно постановление суда (давнишнее, до НКУ), в котором для авиакампании транзит свели к международной перевозке (т.е.0%) с такой трактовкой, что это способствует гармонизации международных отношений. Хоть бы так оно и было, и мне не показалось...
Пикурила

UNREAD_POST Пикурила » 07 июн 2012, 22:07

З огляду на те що підприємство не має підстав скористатись пільгою звільнення п.197.8 з причин відсутності договору з вантажовласником (є таке в листах ДПІ), воно користується правом застосувати пільгу 0%, так як виконує міжнародне перевезення (перетин державного кордону є ) і СМР є. :ya-za:

:arrow: Колись 11.08.2005 колегія суддів Вищого госп.суду Укр. у справі № 5/2641-16/200 (5/224-19/400) враховуючи п.п 4.4.1 ЗУ "Про порядок погашення..." та з оцінкою доказів за внутрішнім переконанням суду виправдала застосування 0% до транзиту при автоперевезеннях.
Пикурила

UNREAD_POST Вотруба » 07 июн 2012, 22:07

Пикурила писал(а):Боже, я не понимаю эту фразу... Может, это 2 подхода: или услуга или международная перевозка? Я выше поделила оба случая на отрезки. И это деление - не деление объекта, а учет особенности объекта, которая заключается в присутствии транзита в объекте - или услуге или международной перевозке. Пытаюсь учесть п.197.8.

Боже, я тоже не понимаю эту фразу... :P
ИМХО.
И “международная перевозка” это услуга и “транзитная перевозка” это услуга. Это две разных услуги!
И поставка услуги по международной перевозке это объект и поставка услуги по транзитной перевозке это тоже объект. Это два разных объекта!
С позиций украинского налогобложения они несовместимы в силу своих особенностей (различий), а потому транзит не может присутствовать в международной перевозке. Или-или!!! (Хотя, замечу в скобках, у нас все могут - делили же когда-то международную перевозку на участки по Украине (20%) и вне Украины (0%) Но там хоть было понятно, почему и для чего).
Разнородность этих двух объектов в том, что один (международная перевозка) не находится в какой-либо связи с местом поставки. Он привязан к товару, поскольку его стоимость включается в таможенную стоимость товара. И если товар везут из Волгограда в Будапешт, то это именно международная услуга по перевозке из Волгограда в Будапешт. Причем здесь транзит, причем здесь вообще география к налогам? Не знаю! НДС с этой услуги поступит в бюджет Венгрии, но не из-за географии, а из-за того, что товар там.
Если считать перевозку из Волгограда в Будапешт транзитом, сверх того, что поступает в бюджет Венгрии, что-то перепадет и бюджету Украины. И отговорка, что услуга освобожденная, не катит. Все равно что-то (то, что перевозчик уплатил своим поставщикам при приобретении необходимого) попадет! Двойное обложение получается!

А транзит привязан к месту осуществления. И если транзитом считать отдельную перевозку внутри Украины (от одного места перевалки товара до другого места перевалки), то ее стоимость в таможенную стоимость товара не попадает. Эта услуга заказывается отдельно, осуществляется по отдельному (не единому) документу, НДС тут будет в единственном числе только украинский. Сразу оговорюсь, что перевозками я не занимаюсь и с практикой не знаком, но мне представляется, что это именно так.
Пикурила писал(а):
Вотруба писал(а):Вы подредактировали свое вчерашнее сообщение (убрали из него “Ой, а если он нерезидент”). А зря! (Или, может быть, специально? ;) ) Вот, в частности, и этот пазл не находит своего места."

По той причине, что позже так и не пришла к определенным выводам (тупик для меня), и поэтому развивать тему нерезидента показалось нечестным и демагогией.

Для меня это тоже тупик в том смысле, что если услугу по транзиту оказывает нерезидент нерезиденту, то НДС с этой услуги платить некому. И льготу получать некому. И вообще получается сплошная теневая экономика – ни сами НДС не платят, ни агента, который за них это сделает, не имеют.
Но это тот тупик, который я оцениваю как аргумент в свою пользу.

Ну ладно! Это все теория, а как поступить на практике решать Вам.
А в судебной практике я тоже покопаюсь.

За это сообщение автора Вотруба поблагодарил:
Пикурила
Вотруба

UNREAD_POST Вотруба » 08 июн 2012, 00:08

Нашел пару однотипных решений.
http://reyestr.court.gov.ua/Review/21893625?Liga=True
http://reyestr.court.gov.ua/Review/23549458?Liga=True
О том, что на весь маршрут (включая и проезд территорией Украины) нулевая ставка никто даже не задумывается - перевозчики транзитом считают перевозку в таможенном режиме "Транзит".
Налоговики транзитом считают все (как в письмах ГНСУ).
О том, что перевозка за пределами Украины это "не объект" никто вопрос не поднимает - ни налоговики, ни суд.
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
05 квітня 2012 р
Cправа № 2a-0770/631/12

<…>
Матеріалами справи стверджується, що у період жовтень-листопад 2010 року, січень 2011 року та жовтень-листопада 2011 року позивач - ТОВ „АВТ-Карпати" здійснював господарську діяльність з надання транспортних послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом по території України, та за межами митної території України. Так, протягом періоду, охопленого перевіркою позивач, зокрема, надавав послуги з перевезення вантажів з Австрії, Німеччини, Угорщини в інші країни (Російську Федерацію, Білорусію) в тому числі через територію України, підтверджується контрактами (а.с. 158-166, Т.1, а.с.8-10, т2), СMR та митними деклараціями /а.с. 123-248 т.1, а.с. 1-7 Т. 2). У процесі судового розгляду встановлено, що частина здійснюваних перевезень вантажів ТОВ „АВТ-Карпати" здійснювалася під митним режимом транзиту територією України, що сторонами не заперечується
<…>
Норми п. 1.12 ст.1, пп. 6.2.4. ст. 6, та пп. 195.1.3 ст. 195 Податкового кодексу України, що встановлюють поняття та порядок оподаткування операцій з надання послуг міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом, необхідно застосовувати системно, у кореспонденції з іншими правовими нормами, зокрема, які визначають порядок оподаткування операцій з перевезення вантажів транзитом (в митному режими транзиту) територією України.
Згідно п. 197.8 ст. 197 ПК України встановлено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
У відповідності зі ст. 200 Митного кодексу України визначено, що транзит - митний режим, відповідно до якого товари і транспортні засоби переміщуються під митним контролем між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання таких товарів і транспортних засобів на митній території України.
Засади організації та здійснення транзиту вантажів авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом через територію України, визначаються Законом України "Про транзит вантажів" від 20.10.99 № 1172-XIV (зі змінами та доповненнями). Під поняттям "транзит вантажів"у розумінні статті 1 вказаного Закону слід розуміти перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України. При цьому учасники транзиту - вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).
Наведеними правовими нормами визначено, що послуги з транзитного перевезення вантажів здійснюються виключно територією України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України. Тому перевезення вантажів автомобільним транспортом на відрізку від пункту їх відправлення (прийняття для перевезення) за межами державного кордону України до пункту (місця) їх митного оформлення на території України, а також від пункту (місця) митного оформлення товарів до пункту призначення (доставки) за межами державного кордону України не можуть розглядатися як транзитні перевезення через територію України, а тому вони не можуть враховуватись при визначенні обсягу операцій, які звільнені від оподаткування (показник ряд. 5 декларації).
Суд констатує, що відповідач -Мукачівська ОДПІ вірно визначила режим даних операцій позивача як транзитні в частині перевезення вантажів територією України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, проте під час проведення перевірки ТОВ „АВТ-Карпати" та відповідно при визначенні обсягу наданих вказаним суб'єктом господарювання послуг з перевезення вантажів під митним режимом транзиту територією України, податковий орган не визначив обсягу послуг, що відповідає транзитним перевезенням територією України, а врахував у обсяг транзитних перевезень весь обсяг послуг, в тому числі які надані за межами митної території України, що призвело до невірного визначення відповідачем сум ПДВ, які не включаються до складу податкового кредиту відповідно до п. 198.4 ст. 198 Податкового кодексу України, та відповідно до помилкового висновку про заниження обсягу пільгових перевезень. У акті перевірки № 133/23-01/32548063 від 30 січня 2012 р. не наведено належних правових підстав для зменшення податкового кредиту позивача в частині, що відповідає обсягу послуг з перевезення вантажів за межами митної території України
При цьому суд враховує, що відносини у сфері оподаткування за охоплений перевіркою період регулювалися пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Податкового кодексу України, якими встановлена презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
<…>
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АВТ-Карпати»до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень -задовольнити повністю

За это сообщение автора Вотруба поблагодарил:
Пикурила
Вотруба

UNREAD_POST Пикурила » 08 июн 2012, 15:11

Пикурила писал(а):Наметила себе найти одно постановление суда

Не совсем то, что обещала, ну и не так уж, чтоб совсем не совсем http://jurportal.org/writ/10679368

Суды "зважають на міжнародне законодавство і ту Угоду про справляння непрямих податків"

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" липня 2010 р. м. Київ К-58712/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України ...

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що операції платників податку з поставки аеронавігаційних послуг для повітряних суден, що виконують міжнародні рейси (в тому числі транзитні), оподатковуються за нульовою ставкою відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість».

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що нульова ставка оподаткування була застосована позивачем як до послуг з постачання повітряних суден, що виконують міжнародні рейси, так і до всіх інших аеронавігаційних послуг, наданих позивачем, в той час як норма підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість»стосується лише повітряних суден, що виконують міжнародні рейси.

Однак з такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погодитись не може з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у періоді, що перевірявся, позивач надавав аеронавігаційні (навігаційні) послуги для авіакомпаній, які здійснюють польоти над територією України, в тому числі, транзитні польоти.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки для заправки або постачання повітряних суден, що: виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів за плату; входять до складу військово-повітряних сил України та відправляються за межі повітряного кордону України, у тому числі у місця тимчасового базування.

Відповідно до статті 2 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, аеронавігаційне обслуговування - обслуговування, що здійснюється відповідними службами на всіх етапах польоту повітряних суден, у тому числі обслуговування повітряного руху, організація авіаційного електрозв'язку, метеорологічне забезпечення авіації, пошук і рятування та надання аеронавігаційної інформації; міжнародний рейс - політ, виконання якого розпочинається та/або закінчується за межами України незалежно від кількості проміжних посадок на території України.

Відповідно до пункту 1.5 Правил надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України, затверджених спільним наказом Державної служби з нагляду за забезпеченням безпеки авіації та Міністерства оборони України від 28 листопада 2005 року № 897/703, міжнародний політ - політ, що складається з одного або декількох міжнародних етапів польоту; транзитний політ - політ повітряного судна, яке перетинає повітряний державний кордон України без посадки в аеропортах України або з технічною посадкою.
Листом від 26 грудня 2005 року № 25782/7/16-1517 «Про податок на додану вартість (щодо оподаткування послуг по обслуговуванню і постачанню повітряних суден, що виконують міжнародні рейси) Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Міністерством фінансів України та з урахуванням висновку Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації було надано роз’яснення щодо порядку оподаткування послуг по обслуговуванню і постачанню повітряних суден, що виконують міжнародні рейси, відповідно до якого до постачання повітряних суден відносяться закупівлі товарів та послуг для обслуговування повітряних суден, безпосередньо пов'язані з виконанням рейсу, зокрема, аеронавігаційні (навігаційні) послуги з забезпечення польотів над територією України (у тому числі транзитного польоту) та з посадки-зльоту в аеропортах України.

Така ж правова позиція була підтримана Державною податковою адміністрацією України в листі від 12 березня 2010 року № 2437/6/16-1515, в якому було вказано, що до постачання повітряних суден відносяться закупівлі товарів та послуг для обслуговування повітряних суден, безпосередньо пов’язані з виконанням рейсу, зокрема аеронавігаційні (навігаційні) послуги з забезпечення польотів над територією України (у тому числі транзитного польоту) та з посадки-зльоту в аеропортах України. Вказані послуги оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість за умов реєстрації та ведення окремого обліку із здійснення зазначених поставок незалежно від того, в якій валюті проведені розрахунки за такі міжнародні перевезення. Враховуючи зазначене, аеронавігаційні (навігаційні) послуги з забезпечення міжнародних польотів над територією України (у тому числі транзитного польоту) оподатковуються за нульовою ставкою.

Крім іншого, листом Державної податкової адміністрації України від 16 травня 2005 року № 9382/7/15-2417 було надано роз’яснення, що під постачанням повітряних суден, які виконують міжнародні польоти, слід розуміти заправку цих літаків паливно-мастильними матеріалами, навігаційні послуги, пов’язані з забезпеченням польоту українською територією, в тому числі транзитного польоту, навігаційні послуги, пов’язані з посадкою-зльотом на аеродромах України.

Відповідно до підпункту 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до підпункту «а»4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України «Про систему оподаткування», та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається.

За таких обставин, суд першої інстанції при вирішенні спору дійшов обґрунтованого висновку, що операції з надання аеронавігаційних (навігаційних) послуг регулюються підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість», що відповідає міжнародним угодам України (Конвенція про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, Угода про принципи справляння непрямих податків під час експорту та імпорту товарів (робіт, послуг) між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав від 25 листопада 1998 року та ін.), дія яких може бути ефективною при її поширенні на всі міжнародні рейси.

Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Пикурила

UNREAD_POST Пикурила » 11 июн 2012, 20:11

:ga-ze-ta;
Последний раз редактировалось Пикурила 12 июн 2012, 01:25, всего редактировалось 1 раз.
Пикурила

UNREAD_POST Пикурила » 12 июн 2012, 00:25

Сорри :(
Пикурила

Пред.След.