Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Льгота по НДФЛ при отчуждении квартиры - нюансы

Путеводитель по разделу. Налогообложение выплат физлицам (зарплата, подряд). Всё об ЕСВ. Индексация заработной платы.

Модератор: ФЛ7

UNREAD_POST vikakool » 30 апр 2014, 13:43

Коллеги, возник вот такой вопросик.

Есть волшебный пункт НКУ, где сказано:

172.1. Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом з ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

172.2. Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

У такому самому порядку оподатковується дохід від продажу (обміну) об'єкта незавершеного будівництва.

172.3. Дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

При обміні об'єкта нерухомості на інший (інші) дохід платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого майна, визначеного:

а) у абзаці першому пункту 172.1 цієї статті, - не оподатковується;

б) у пункті 172.2 цієї статті, - оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу.

172.8. Для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

В связи с эттм думаю, как "облагаться" в следующей ситуации, - хочу все оформить в этом году:

1) я и моя дочь получаем в наследство (=уже оформляем право собственности у нотариуса) доли в квартире - 1-я степень родства - НДФЛ нет;
2) я дарю дочери свою долю - НДФЛ нет;
3) в результате у дочери (ей 16 лет) в собственности 2 доли в одной квартире - как я понимаю, они будут оформлены отдельными док-тами (!!);
4) моя дочь меняет эти 2 доли на 2 доли в другой квартире - и тут вопросы....

- даже если договор один, можно ли считать, что это ОДНА операция в году? или считать, что на первую долю НДФЛа нет, а на вторую есть?
- кто будет плательщиком НДФЛа - я или моя несовершеннолетняя дочь?
vikakool

Благодарил (а): 883 раз.

UNREAD_POST vins » 30 апр 2014, 14:19

Вы знаете, я думаю, что оформление одним договором тут не спасет. Ведь можно предположить, что одним договором продается, скажем, пять квартир. Все-таки тут явно привязка к количеству объектов. А объектов тут два. Я бы, наверное, все таки объединил две доли в один объект путем регистрации права собственности. А потом бы уже менял.

ІІІ. Особливості проведення державної реєстрації речових прав у разі об'єднання об’єктів нерухомого майна
3.1. Відповідно до частин третьої та четвертої статті 21 Закону у разі об'єднання об'єктів нерухомого майна відповідні розділи Державного реєстру прав та реєстраційні справи закриваються, реєстраційні номери таких об'єктів скасовуються. Водночас для новоствореного об'єкта нерухомого майна відкривається новий розділ Державного реєстру прав і нова реєстраційна справа, такому об'єкту присвоюється новий реєстраційний номер.
Записи про речові права та їх обтяження щодо об'єктів, що об'єднуються, переносяться до розділу Державного реєстру прав, відкритого для новоствореного об'єкта, із зазначенням тієї його частини, щодо якої вони були зареєстровані.
3.2. Також пунктом 38 Порядку передбачено, що орган державної реєстрації прав, нотаріус проводить державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майно, що утворився в результаті об'єднання об'єктів нерухомого майна, у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав щодо нерухомого майна, право власності на яке заявлено вперше.
Державний реєстратор переносить записи Державного реєстру прав про речові права та їх обтяження щодо об'єктів нерухомого майна, що об'єднуються, до відкритого для новоствореного об'єкта нерухомого майна розділу Державного реєстру прав.
Державний реєстратор приймає рішення про закриття розділів Державного реєстру прав та реєстраційних справ, відкритих щодо кожного з об'єктів нерухомого майна, які об'єднано, після проведення державної реєстрації права власності щодо новоствореного об'єкта нерухомого майна в результаті такого об'єднання.
Державний реєстратор оформляє рішення про закриття розділів Державного реєстру прав та реєстраційних справ на об'єкти нерухомого майна, що об'єднано, в одному примірнику.
Державний реєстратор закриває розділи Державного реєстру прав та реєстраційні справи на об'єкти нерухомого майна, що об'єднано, після долучення до реєстраційних справ відповідних документів.
У разі прийняття рішення про закриття розділів Державного реєстру прав та реєстраційних справ на об'єкти нерухомого майна, що об'єднано нотаріусом, розділи Державного реєстру прав закриває нотаріус та в день прийняття рішення про закриття цих розділів передає відповідні документи органові державної реєстрації прав за місцем розташування такого нерухомого майна у порядку, встановленому Мін’юстом, для долучення їх до реєстраційних справ та подальшого їх закриття.
3.3. Слід відмітити, що законодавством України не передбачено вимоги стосовно обов’язкового встановлення технічної можливості об'єднання об’єктів нерухомого майна та надання бюро технічної інвентаризації відповідного висновку.
3.4. Об'єднання об'єктів нерухомого майна, які мають характер самостійних речей, тобто не є складовими частинами складної речі і не є приналежністю головної речі як правило відбувається з проведенням технічних дій з такими об’єктами. Тобто для того, щоб такі нерухомі речі стали одним самостійним об'єктом нерухомого майна необхідно провести їх фізичне об'єднання в одну річ. В іншому випадку такі речі будуть мати статус складних нерухомих речей, які складаються з двох або більше об'єктів.
Об'єднання об'єктів нерухомого майна в такому сенсі означає не отримання одного правовстановлювального документа на два самостійні об’єкти нерухомого майна, а їх фізичне об'єднання в одну нерухому річ і у зв’язку з цим отримання одного правовстановлювального документа на один об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті фізичного об'єднання двох самостійних нерухомих речей.
Якщо в одну річ об’єднуються об’єкти нерухомого майна, що знаходяться на земельних ділянках, то державна реєстрація прав на такий об’єкт проводиться після присвоєння йому поштової адреси.
Державній реєстрації прав на земельну ділянку, яка утворилася внаслідок об’єднання двох земельних ділянок, передує складання та затвердження нової документації із землеустрою та реєстрація такої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
vins

Благодарил (а): 2704 раз.

UNREAD_POST vikakool » 30 апр 2014, 14:49

Я вот тоже так думаю... :cry:

А в моем случае надо, по идее, выделять эту долю (которая из двух долей получится) в натуре, да? БТИ и таке инше?
или как-то иначе можно?

И кстати - если я дочке долю не дарю, то....как тогда будет? кто считается плательщиком и вообще стороной в договоре мены, если он заключается от имени несовершеннолетнего?

Просто если она - тогда НДФЛа не будет, т.к. я меняю свою долю = НДФЛ нет, она - свою = НДФЛ нет.
А если я - плательщик налога и в своем случае, и в ее - тогда у меня 2 мены, так? и тогда НДФЛ по второй сделке?
vikakool

UNREAD_POST vins » 30 апр 2014, 18:44

vikakool писал(а):А в моем случае надо, по идее, выделять эту долю (которая из двух долей получится) в натуре, да? БТИ и таке инше?
или как-то иначе можно?

Та вродь бы нет. Я вот выше выкладывал из Методичні рекомендації щодо порядку державної реєстрації речових прав у разі поділу або виділу частки з об'єкта нерухомого майна та об'єднання об'єктів нерухомого майна, схвалені колегією Державної реєстраційної служби України 11.12.2012 (протокол № 3).
Они прямо пишут:
vins писал(а):законодавством України не передбачено вимоги стосовно обов’язкового встановлення технічної можливості об'єднання об’єктів нерухомого майна та надання бюро технічної інвентаризації відповідного висновку.

Я так понимаю, что достаточно заявления о регистрации права собственности на новый объект, возникший в результате объединения двух частей.

vikakool писал(а):кто считается плательщиком и вообще стороной в договоре мены, если он заключается от имени несовершеннолетнего?

Собственник - несовершеннолетний, значит - и доход его, значит - и плательщиком считается он. Даже если бы еще не было 16 лет.
В НКУ нет ограничения по возрасту
Стаття 162. Платники податку

162.1. Платниками податку є:

162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;

162.1.3. податковий агент.

Другое дело, что от имени несовершеннолетнего могут действовать его законные представители (родители). Но это не меняет сути: плательщиком считается это несовершеннолетнее лицо.

VII. Порядок реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків)

1. Фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася Облікова картка та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби Облікову картку фізичної особи - платника податків за формою № 1ДР (додаток 2), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство.

Іноземці та особи без громадянства для реєстрації додають до Облікової картки документ, що посвідчує особу, та засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою цього документа.

2. Фізична особа подає Облікову картку до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання або за власним бажанням - до органу державної податкової служби за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування. Фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, подає Облікову картку до органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.

Фізичні особи - іноземці та особи без громадянства подають Облікову картку до органів державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

3. Для заповнення Облікової картки використовуються дані документа, що посвідчує особу.

4. Облікова картка фізичної особи може бути подана через законного представника чи уповноважену особу за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, засвідченої у нотаріальному порядку, на проведення реєстрації фізичної особи у Державному реєстрі. Для реєстрації іноземців та осіб без громадянства додатково подається засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад на українську мову документа, що посвідчує особу іноземця чи особи без громадянства.

Якщо довірена особа є іноземцем або особою без громадянства, то до документа, що посвідчує її особу, додатково подається засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою такого документа.

5. Облікові картки фізичних осіб у віці до шістнадцяти років або неповнолітніх осіб, які ще не отримали паспорта, подаються одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (усиновителя, опікуна, піклувальника). Якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, необхідно подати засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою.

Облікові картки фізичних осіб, які визнані недієздатними або обмежено дієздатними, подаються особами, які призначені опікунами (піклувальниками), за наявності документа, що посвідчує особу, яка визнана недієздатною, та документа, який посвідчує особу опікуна (піклувальника), та рішення про встановлення опіки (піклування).
vins

Благодарил (а): 2704 раз.

UNREAD_POST vikakool » 01 май 2014, 00:53

Супер, спасибо огромное! Т.е. НДФЛа не будет. Ура!
vikakool

UNREAD_POST alex88 » 11 июн 2015, 11:29

Очень нужна помощь, сама ответа не нашла.
Физлицо оформляет дарственную на квартиру на ребенка жены.
Раньше о налогообложении НДФЛ было так:
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти, як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Сейчас в НКУ установлено:
14.1.263. членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення

Помогите, пожалуйста, разобраться, как теперь понимать эту норму без уточнения - попадает ребенок жены в первую степень родства или уже нет?
“Taxation is just a sophisticated way of demanding money with menaces.”(с)
alex88

Благодарил (а): 398 раз.

UNREAD_POST Marlboro » 11 июн 2015, 12:31

Мабуть тепер якщо чоловік не усиновив дитину, то треба сплачувати ПДФО.
Може простіше і безпечніше буде спершу дарування на користь дружини, а потім з дружини - на дитину?
Свідомість - це місце зустрічі душі з земним життям

За это сообщение автора Marlboro поблагодарил:
alex88
Marlboro

Благодарил (а): 323 раз.

UNREAD_POST alex88 » 11 июн 2015, 12:54

Спасибо за ответ :(
Marlboro писал(а):Може простіше і безпечніше буде спершу дарування на користь дружини, а потім з дружини - на дитину?

к сожалению, нет такой возможности.
“Taxation is just a sophisticated way of demanding money with menaces.”(с)
alex88

Благодарил (а): 398 раз.

UNREAD_POST vikakool » 15 окт 2015, 13:29

Коллеги, по теме возник еще один вопросик: можно ли считать, что при обмене долей в недвижимости 1 раз в год НДФЛ 0%?

Ибо прямой нормы в НКУ все-таки нетути... И хотя по ГКУ договор мены приравнивается к 2-м договорам купли-продажи, но коллега по работе утверждает, что якобы налоговики требуют при мене уплачивать НДФЛ в любом случае :(

Может, кому попадались вменяемые консультации ГФС по этому вопросу?
vikakool