Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Декларирование проданной в 2010г машины б.у.

Путеводитель по разделу. Налогообложение выплат физлицам (зарплата, подряд). Всё об ЕСВ. Индексация заработной платы.

Модератор: ФЛ7

UNREAD_POST ssttaass » 18 апр 2011, 17:25

Друзья! Помогите пожалуйста с советом.

Я ежегодно подаю декларацию о доходах (как физлицо) с целью компенсации части процентов по ипотечному кредиту.
В этом году принёс все документы за 2010 год, но возникла проблема: 28.12.2010 я продал свой личный подержанный автомобиль и доход от его продажи я должен был задекларировать.
На тот момент действовало старое законодательство и оформили сделку с помощью «справки-счета» со стоимостью автомобиля 1000 грн, заплатил подоходный 150 грн.
В моей налоговой (Печерская налоговая Киева) сказали, что несмотря на то, что продажа была в 2010 году, декларирование доходов должно осуществляться на новому налоговому кодексу, при этом ставка налогообложения должна быть старая = 15%. Исходя из этого они хотят от меня оценочную стоимость автомобиля и налог 15% от этой стоимости!

Сам не юрист, но как человек со здравым смыслом меня 2 несоответствия настораживают:
1) Закон же обратной силы не имеет. Я продавал машину по «старому» кодексу и платить налоги должен по-старому.
2) Все мои знакомые продавали и покупали машины по «справке-счету», в которой была указана цена 1000 грн. Значит делаю вывод, что это был абсолютно законный способ купли-продажи машины. Если так – какие тогда ко мне могут быть вопросы у налоговой???

В общем пока с налоговой договорились, что я принесу документы (у меня есть только копия справки-счёта и квитанция об уплате 150грн подоходного), а также ссылки на статьи «старого» кодекса и другие нормативные документы, на основании которых я продал машину за 1000 грн.

Дорогие мои, помогите ответить на 2 вопроса:

1. на основании каких нормативных актов или каких статей «старого» Налогового кодекса» до 01.01.2011 можно было продавать подержанную машину по справке-счёту за 1000 грн и соответственно налог на доходы физических лиц 15% = 150 грн. Так ведь продавали машины 99% населения нашей страны.

2. насколько правомерны требования налоговой и какие документы им предоставить, чтобы не попасть на доначисление налога по "грабительской" ставке 15% от оценочной стоимости машины?

Буду признателен за оперативный ответ!
ssttaass

Благодарил (а): 3 раз.

UNREAD_POST konsult » 18 апр 2011, 17:39

Я так понимаю, новые только процедурные моменты, как-то сроки подачи декларации. Они действительно определяются по Налоговому кодексу - до 1 мая.
Что касается правил исчисления НДФЛ - то должны применяться старые правила - правила Закона Украины "О налоге с доходов физических лиц" от 22.05.2003 г. N 889-IV, с изменениями и дополнениями.

Стаття 12. Оподаткування операцій з продажу або обміну об'єкта рухомого майна
12.1. Дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону.
12.2. Як виняток із пункту 12.1 цієї статті при продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою в розмірі 1 відсотка від вартості такого об'єкта рухомого майна за умови сплати (перерахування) ним суми державного мита до бюджету або суми плати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідного договору до такого посвідчення.
Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного із зазначених об'єктів, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 цього Закону.
Зазначені операції відображуються в реєстрі об'єктів рухомого майна.
12.3. Якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу.
12.4. Якщо один об'єкт рухомого майна обмінюється на інший об'єкт рухомого майна, то кожна із сторін договору міни сплачує 50 відсотків від суми податку, що визначається шляхом застосування ставки податку, визначеної пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, до вартості майна, розрахованої за звичайними цінами, яке відчужується кожною із сторін.
12.5. Податковим агентом при здійсненні операцій з відчуження об'єктів рухомого майна в порядку, передбаченому в статті 12 цього Закону, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір або дійсність підписів сторін угоди за наявності документа про сплату податку сторонами договору.
Для оформлення договору платник податку зобов'язаний здійснити дії щодо сплати податку з доходу від операцій з відчуження об'єктів рухомого майна, а нотаріус - дії щодо подання інформації податковому органу в порядку, передбаченому в пункті 11.3 статті 11 цього Закону.
12.6. Пункт 12.6 статті 12 виключено
Последний раз редактировалось konsult 18 апр 2011, 17:43, всего редактировалось 1 раз.
konsult

Благодарил (а): 197 раз.

UNREAD_POST Печкин » 18 апр 2011, 17:43

Согласен с konsult

По поводу оценки и прочего гляньте похожую тему: Задача: продан на бирже Lexus за 10грн. Какова сумма НДФЛ?
живу на Бухфоруме
Печкин

Благодарил (а): 73 раз.

UNREAD_POST ssttaass » 18 апр 2011, 17:51

Я уже смотрел указанный закон: "О налоге с доходов физических лиц" от 22.05.2003 г. N 889-IV.
Налоговая как раз и ссылается на статью 12 этого закона, где написано, что в случае если регистрация купли-продажи осуществляется не через нотариуса, то налог взимается по ставке 15% от стоимости оценки:

"12.1. Дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого
майна протягом звітного податкового року оподатковується за
ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону. "

Но реально 99% всех сделок делалось через посредников, которые выдавали справку-счет и оценивали любой автомобиль в 1000 грн, соответсвенно налог составлял 15% = 150 грн. Такие справки принимались в ГАИ и являлись документом, подтверждающим правомерность купли-продажи.

В этом же законе есть статья 12.3
"12.3. Якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом
юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого
підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа
вважається податковим агентом платника податку стосовно
оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від
такого продажу. "

Не до конца понимаю ее смысл, возможно в ней и кроется ответ.

В любом случае мне сейчас крайне важно понять, на основании каких нормативных актов или каких статей «старого» Налогового кодекса» до 01.01.2011 можно было продавать подержанную машину по справке-счёту за 1000 грн и соответственно налог на доходы физических лиц 15% = 150 грн.

Эти документы я и хочу принести в налоговую с тем, чтобы они не доначислили мне подоходный налог по "драконовской" ставке 15% от суммы справедливой оценки автомобиля.

Заранее спасибо за помощь!
ssttaass

UNREAD_POST konsult » 18 апр 2011, 17:54

"старого" Налогового кодекса нет.
Регулировалось Законом о налоге с доходов.
В этом то и дело что в статье 12 нет ни слова об ценочной стоимости.
Для примера приведу норму по недвижимости из того же Закона о налоге с доходов, где привязка к оценочной стоимости есть:

11.1.3. Дохід від продажу об'єкта нерухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до законодавства.
konsult

UNREAD_POST ssttaass » 18 апр 2011, 18:00

to konsult
т.е. получается что в этом законе нет привязки к оценочной стоимости, так? Значит на этом основании и можно было оценивать любую машину в 1000 грн?
ssttaass

UNREAD_POST konsult » 18 апр 2011, 18:05

нет привязки к оценочной стоимости. То есть налоговики лукавят.
но, похоже, налоговики с вас просто так не слезут. См., например, ответ на сайте ГНАУ. Это своего рода "политика партии" для налоговиков

# Діє до 01.01.2011 Чи повинна ФО подавати річну декларацію про доходи із зазначенням вартості проданого рухомого майна за звичайними цінами у разі продажу рухомого майна іншій ФО за посередництвом біржі за ціною нижчою за ринкову?
# Коротка відповідь : У разі продажу рухомого майна на біржі за ціною, що нижче його ринкової вартості, за базу для розрахунку оподатковуваного доходу приймається вартість такого автомобіля, визначена експертом у відповідності до Закону №2658, що підлягає декларуванню.
# Повна відповідь : Оподаткування операцій з продажу рухомого майна регулюється статтею 12 Закону України від 22.05.2003 №889-ІV „Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон №889). Особливості укладення договорів, зокрема, на біржах встановлюються відповідними актами цивільного законодавства, (ст. 650 Цивільного Кодексу України від 16.01.03 №435-ІV (далі – ЦК України). Пунктом 8 ст. 279 Господарського кодексу України від 16.01.03 №436-IV (далі – ГК України) визначено, що товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін. Одним з обов’язків товарної біржі, як це передбачено п. 2 ст. 280 ГК України та ст. 4 Закону України від 10.12.91 №1956-ХІІ „Про товарну біржу”, є регулювання цін на товари, що допускаються до обігу на біржі. Наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24.11.03 №142/5/2092, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.03 за №1074/8395, відповідно до ст. 8 Закону України „Про судову експертизу” та ст. 9 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, затверджена Методика товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів (далі – Методика). Зазначена Методика, відповідно з п. 1. 4, застосовується, зокрема, з метою визначення ринкової вартості ДТЗ, їх складових у разі відчуження; визначення вартості ДТЗ у складі майна фізичних осіб для його декларування; визначення вартості ДТЗ для страхування фізичними та юридичними особами, а також в інших випадках, у разі визначення вартості відокремленого ДТЗ для встановлення розміру обов’язкових платежів до бюджету. У п.п. 1.6 п.1 Методики поняття ринкової вартості транспортного засобу визначається як вартість, за яку можливе відчуження транспортного засобу на ринку подібного транспортного засобу на дату оцінки за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна із сторін діяла із знанням справи, розсудливо і без примусу. З урахуванням наведеного, оподаткування операцій з відчуження рухомого майна має здійснюватися виходячи з ціни, зазначеної в договорі (купівлі-продажу, комісії, міни, тощо), але не нижче оціночної вартості такого майна, визначеної в порядку, передбаченому Законом України від 12.07.01 №2658-ІІІ „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” (далі – Закон №2658). Відповідно до абзацу „е” п.п. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону №889 до складу загального оподатковуваного доходу включається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розрахункову за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки). У разі продажу рухомого майна на біржі за ціною, що нижче його ринкової вартості, за базу для розрахунку оподатковуваного доходу приймається вартість такого автомобіля, визначена експертом у відповідності до Закону №2658, що підлягає декларуванню.

За это сообщение автора konsult поблагодарил:
ssttaass
konsult

UNREAD_POST konsult » 18 апр 2011, 18:13

1. на основании каких нормативных актов или каких статей «старого» Налогового кодекса» до 01.01.2011 можно было продавать подержанную машину по справке-счёту за 1000 грн

На основании вот этого (Гражданский кодекс Украины)

Стаття 319. Здійснення права власності
1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
3. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
4. Власність зобов'язує.
5. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
6. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
7. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
8. Особливості здійснення права власності на культурні цінності встановлюються законом.

Я так понимаю у налоговиков претензий у самому договору купли-продажи нет.

ssttaass
konsult

UNREAD_POST ssttaass » 19 апр 2011, 10:31

konsult писал(а):нет привязки к оценочной стоимости. То есть налоговики лукавят.
но, похоже, налоговики с вас просто так не слезут. См., например, ответ на сайте ГНАУ. Это своего рода "политика партии" для налоговиков

# Діє до 01.01.2011 Чи повинна ФО подавати річну декларацію про доходи із зазначенням вартості проданого рухомого майна за звичайними цінами у разі продажу рухомого майна іншій ФО за посередництвом біржі за ціною нижчою за ринкову?
# Коротка відповідь : У разі продажу рухомого майна на біржі за ціною, що нижче його ринкової вартості, за базу для розрахунку оподатковуваного доходу приймається вартість такого автомобіля, визначена експертом у відповідності до Закону №2658, що підлягає декларуванню.
# Повна відповідь : Оподаткування операцій з продажу рухомого майна регулюється статтею 12 Закону України від 22.05.2003 №889-ІV „Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон №889). Особливості укладення договорів, зокрема, на біржах встановлюються відповідними актами цивільного законодавства, (ст. 650 Цивільного Кодексу України від 16.01.03 №435-ІV (далі – ЦК України). Пунктом 8 ст. 279 Господарського кодексу України від 16.01.03 №436-IV (далі – ГК України) визначено, що товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін. Одним з обов’язків товарної біржі, як це передбачено п. 2 ст. 280 ГК України та ст. 4 Закону України від 10.12.91 №1956-ХІІ „Про товарну біржу”, є регулювання цін на товари, що допускаються до обігу на біржі. Наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24.11.03 №142/5/2092, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.03 за №1074/8395, відповідно до ст. 8 Закону України „Про судову експертизу” та ст. 9 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, затверджена Методика товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів (далі – Методика). Зазначена Методика, відповідно з п. 1. 4, застосовується, зокрема, з метою визначення ринкової вартості ДТЗ, їх складових у разі відчуження; визначення вартості ДТЗ у складі майна фізичних осіб для його декларування; визначення вартості ДТЗ для страхування фізичними та юридичними особами, а також в інших випадках, у разі визначення вартості відокремленого ДТЗ для встановлення розміру обов’язкових платежів до бюджету. У п.п. 1.6 п.1 Методики поняття ринкової вартості транспортного засобу визначається як вартість, за яку можливе відчуження транспортного засобу на ринку подібного транспортного засобу на дату оцінки за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна із сторін діяла із знанням справи, розсудливо і без примусу. З урахуванням наведеного, оподаткування операцій з відчуження рухомого майна має здійснюватися виходячи з ціни, зазначеної в договорі (купівлі-продажу, комісії, міни, тощо), але не нижче оціночної вартості такого майна, визначеної в порядку, передбаченому Законом України від 12.07.01 №2658-ІІІ „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” (далі – Закон №2658). Відповідно до абзацу „е” п.п. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону №889 до складу загального оподатковуваного доходу включається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розрахункову за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки). У разі продажу рухомого майна на біржі за ціною, що нижче його ринкової вартості, за базу для розрахунку оподатковуваного доходу приймається вартість такого автомобіля, визначена експертом у відповідності до Закону №2658, що підлягає декларуванню.

Спасибо за за приведённую аргументацию налоговой!
Из всего вышесказанного непонятно главное из какого именно закона сделан главный вывод:
оподаткування операцій з відчуження рухомого майна має здійснюватися виходячи з ціни, зазначеної в договорі (купівлі-продажу, комісії, міни, тощо), але не нижче оціночної вартості такого майна

Их"политика партии" ссылается на несколько законов:

1) Закон України від 22.05.2003 №889-ІV „Про податок з доходів фізичних осіб - Я так понимаю ссылка на закон №889 ничего им не дает (там нет "оценочной стоимости" ТЗ) - там говорится о ставке подоходного 15%.

2) Гражданский Кодекс (ст. про Товарную биржу) и Закону України від 10.12.91 №1956-ХІІ „Про товарну біржу” - думаю в моем случае єто не совсем релевантно, т.к.мою справку-счет відавала не товарная биржа, а посредническое юр.лицо ТОВ "ХХХ".

3) Закон №2658-ІІІ „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” - я просмотрел его, нашел там только порядок оценки. Там нет обязательства делать такую оценку при купле-продаже движимого имущества. Или я просмотрел что-то?

4) Методика товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів - тут действительно есть статья 1.4
1.4. Методика застосовується з метою:
а) визначення ринкової вартості КТЗ, їх складників у разі
відчуження;
б) визначення стартової ціни КТЗ для їх продажу на аукціоні
чи за конкурсом;
в) визначення вартості КТЗ як об'єкта застави;
г) визначення вартості КТЗ у складі майна фізичних осіб для
його декларування

Я так понимаю что купля-продажа подпадает по 1.4 а) "відчуження"
Т.е. получается вся "политика партии" базируется только на пункте "Методики"???
Заранее спасибо за ваше мнение!!!
ssttaass

UNREAD_POST ssttaass » 19 апр 2011, 10:35

konsult писал(а):
1. на основании каких нормативных актов или каких статей «старого» Налогового кодекса» до 01.01.2011 можно было продавать подержанную машину по справке-счёту за 1000 грн

На основании вот этого (Гражданский кодекс Украины)

Стаття 319. Здійснення права власності
1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
3. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
4. Власність зобов'язує.
5. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
6. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
7. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
8. Особливості здійснення права власності на культурні цінності встановлюються законом.

Я так понимаю у налоговиков претензий у самому договору купли-продажи нет.

Договора купли-продажи как такового нет - справка-счет, это документ который подтверждает правомерность покупки ТЗ згідно з Постановою Кабміну 07.09.1998 №1388. Эта справка выдается покупателю ТЗ (у меня, как у продавца - копия). Продажа через договор купли-продажи была возможна, но только через нотариуса, а там гораздо выше расходы по оформлению получались.
У них главный вопрос как раз не к документам, а к оценочной стоимости машины. Оценка в 1000 грн их не устраивает...
ssttaass

UNREAD_POST konsult » 19 апр 2011, 10:48

Вы правильно размышляете.
Плюс к этому Методика тоже не дает основания налоговикам требовать уплаты НДФЛ от оценочной стоимости автомобиля.
Мотодика не может самостоятельно регулировать уплату НДФЛ и по факту этого не делает. Такое регулирование возможно только в законодательном акте.
Закон о налоге с доходов не говорит, что нужна оценочная стоимость и не отсылает нас в этом вопросе к подзаконным актам.
То есть в Методику можем не смотреть.

ssttaass
konsult

UNREAD_POST ssttaass » 19 апр 2011, 10:59

konsult писал(а):

Вы правильно размышляете.
Плюс к этому Методика тоже не дает основания налоговикам требовать уплаты НДФЛ от оценочной стоимости автомобиля.
Мотодика не может самостоятельно регулировать уплату НДФЛ и по факту этого не делает. Такое регулирование возможно только в законодательном акте.
Закон о налоге с доходов не говорит, что нужна оценочная стоимость и не отсылает нас в этом вопросе к подзаконным актам.
То есть в Методику можем не смотреть.

konsult, Спасибо большое за квалифицированную помощь!

Если кто-то еще выскажется - буду признателен!
ssttaass