Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Договор аренды коммунального имущества: нужен ли нотариус?

заключение, изменение, расторжение, выполнение любых договоров

Модератор: Ol_ua

UNREAD_POST Наташа216 » 26 янв 2012, 17:16

Добрый день. Подскажите пожалуйста, если заключен договор аренды коммунального имущества между физическим лицом и фондом коммунального имущества на 5 лет - нужно ли нотариально удостоверять такой договор?
Наташа216
 
Сообщений: 314
Зарегистрирован: 18 июл 2011, 14:51
Благодарил (а): 31 раз.
Поблагодарили: 5 раз.

UNREAD_POST Мыша » 26 янв 2012, 17:35

Если это аренда недвижимости, то надо.
Аватар пользователя
Мыша
 
Сообщений: 944
Зарегистрирован: 07 июн 2011, 10:40
Благодарил (а): 288 раз.
Поблагодарили: 329 раз.

UNREAD_POST Наташа216 » 26 янв 2012, 17:40

а почему об этом ничего не написано в Законе "Об аренде гос. и комм майна"?
Наташа216
 
Сообщений: 314
Зарегистрирован: 18 июл 2011, 14:51
Благодарил (а): 31 раз.
Поблагодарили: 5 раз.

UNREAD_POST Мыша » 26 янв 2012, 17:43

Может, позиция Минюста Вас убедит
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 02.06.2009 р. N 5415-0-33-09-19

Фонду державного майна України 


Щодо нотаріального посвідчення договорів оренди цілісних майнових комплексів

У зв'язку з листом Фонду державного майна України від 9 квітня 2009 року N 10-25-4913 щодо надання роз'яснення стосовно нотаріального посвідчення договорів оренди цілісних майнових комплексів Міністерство юстиції України повідомляє таке.

Низка законодавчих та інших нормативно-правових актів (зокрема, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, закони України "Про оренду державного та комунального майна", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Національний стандарт N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року N 1440) використовує таку понятійну конструкцію як "цілісний майновий комплекс" або "єдиний майновий комплекс" виключно відносно підприємств та їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць).

Так, відповідно до статті 191 Цивільного кодексу України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності.

До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткуванні, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Підприємство або його частина можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.

Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання (абзац другий частини першої статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Згідно з абзацом дванадцятим пункту 3 Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року N 1440, цілісними майновими комплексами є підприємства, а також їх структурні підрозділи (цехи, виробництва, дільниці тощо), які можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні об'єкти з подальшим складанням відповідного балансу і можуть бути зареєстровані як самостійні суб'єкти господарської діяльності.

Частиною третьою статті 66 Господарського кодексу України встановлено, що цілісний майновий комплекс підприємства визнається нерухомістю і може бути об'єктом купівлі-продажу та інших угод, на умовах і в порядку, визначених ним Кодексом та законами, прийнятими відповідно до нього.

Таким чином, цілісність (єдність) майнового комплексу полягає в нерозривному зв'язку поєднаних між собою на єдиній території об'єктів, у тому числі будівель або інших капітальних споруд (їх окремих частин), сукупність яких і забезпечує завершеність відповідного циклу виробництва (робіт, послуг), що, на думку Міністерства юстиції, свідчить про однакову правову природу понять "єдиний майновий комплекс" і "цілісний майновий комплекс".

Щодо нотаріального посвідчення договорів оренди зазначених об'єктів, укладених на 3 роки і більше, зазначаємо таке.

Відповідно до частини першої статті 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

Так, частиною другого статті 793 зазначеного Кодексу встановлено, що договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню.

Таким чином, Кодексом чітко визначено, що у випадку найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) відповідний договір, укладений строком на три роки і більше, підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.

З огляду на те, що складовими як цілісного, так і єдиного майнового комплексу в переважній своїй більшості є будівлі та інші капітальні споруди, а також враховуючи вимогу Цивільного кодексу України щодо обов'язковості нотаріального посвідчення договору найму (оренди) таких об'єктів, вважаємо, що у випадку укладення договору оренди цілісного або єдиного майнового комплексу (складовими яких є будівлі або інші капітальні споруди (їх окремі частини)) строком на три роки і більше стаття 793 зазначеного Кодексу має бути безумовно застосована.

Зазначена позиція Мін'юсту підтверджується, зокрема й постановою Вищого господарського суду України від 10 квітня 2007 року у справі N 14/170-пд-06, у абзаці дванадцятому якої судом зроблено висновок, що договір оренди цілісного майнового комплексу підлягає нотаріальному посвідченню - на підставі вимог Цивільного кодексу України.

+
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.01.2007 р. N Ж-25069-19

Міністерство юстиції, розглянувши лист від 11 грудня 2006 року щодо надання роз'яснень, повідомляє таке.

Перш за все зазначаємо, що відносини щодо оренди комунального майна регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Статтею 5 цього Закону визначено орендодавців комунального майна. Так, щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності, орендодавцями виступатимуть органи, уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном (абзац третій ст. 5 Закону); щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м на одне підприємство - підприємство; щодо структурних підрозділів підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м, - підприємство з дозволу вищевказаних органів (абзац четвертий ст. 5 Закону).

Зазначеним Законом не встановлено обов'язкового нотаріального посвідчення договорів оренди комунального майна. Проте для вирішення цього питання необхідно враховувати положення Цивільного кодексу України.

Згідно із положеннями, які діяли 2005 - 2006 року, договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), який укладався строком на один рік і більше, підлягав нотаріальному посвідченню та державній реєстрації (ст. 793 та 794 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року).

Станом на сьогодні, згідно із Законом України від 20 грудня 2006 року N 501-V "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо нотаріального посвідчення та державної реєстрації договору найму будівлі" (Закон набув чинності з 10 січня 2007 року), договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації у випадку його укладення на строк 3 роки і більше.

За это сообщение автора Мыша поблагодарил:
Наташа216
Аватар пользователя
Мыша
 
Сообщений: 944
Зарегистрирован: 07 июн 2011, 10:40
Благодарил (а): 288 раз.
Поблагодарили: 329 раз.

UNREAD_POST Наташа216 » 26 янв 2012, 17:47

у меня еще возник вопрос. В соотв. с ч. 3 ст. 640 ГКУ "3. Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
". То есть можно только зарегистрировать и все?
Наташа216
 
Сообщений: 314
Зарегистрирован: 18 июл 2011, 14:51
Благодарил (а): 31 раз.
Поблагодарили: 5 раз.

UNREAD_POST Мыша » 26 янв 2012, 17:49

Наташа216 писал(а):у меня еще возник вопрос. В соотв. с ч. 3 ст. 640 ГКУ "3. Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
". То есть можно только зарегистрировать и все?

Откуда следует Ваше "то есть"? :)

Согласно п. 6 Временного порядка государственной регистрации сделок, утвержденного поставнолением Кабмина от 26.05.2004 г. № 671, государственная регистрация сделок осуществляется путем внесения нотариусом записи в Государственный реестр сделок одновременно с ее нотариальным удостоверением.
Аватар пользователя
Мыша
 
Сообщений: 944
Зарегистрирован: 07 июн 2011, 10:40
Благодарил (а): 288 раз.
Поблагодарили: 329 раз.

UNREAD_POST Наташа216 » 26 янв 2012, 17:51

тогда не понимаю смысла этой нормы
Наташа216
 
Сообщений: 314
Зарегистрирован: 18 июл 2011, 14:51
Благодарил (а): 31 раз.
Поблагодарили: 5 раз.

UNREAD_POST Печкин » 26 янв 2012, 18:00

Наташа216, смысл нормы в следующем
Есть договоры, которые подлежат только нотариальному удостоверению - они считаются заключенными с момента нотариального удостоверения.
А есть договоры, которые законодатель требует и заверить нотариально, и внести в госреестр - они считаются заключенными с момента государственной регистрации. Хотя по факту в этом случае момент нотариального удостоверения и госрегистрации совпадают.
живу на Бухфоруме
Аватар пользователя
Печкин
 
Сообщений: 6649
Зарегистрирован: 18 ноя 2010, 13:03
Благодарил (а): 73 раз.
Поблагодарили: 2883 раз.


  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в ДОГОВОРНОЕ ДЕЛО

Кто сейчас на форуме

Зарегистрированные пользователи: Ads, dmn, Gb, vikakool, Ya