Галина ШАМРАЙ, начальник Управління бухгалтерского обліку операцій державного бюджету Державної казначейської служби України
Сплачуємо платежі до бюджетів:
правильно заповнюємо реквізити розрахункових документів
Платники податків сплачують платежі до державного та місцевих бюджетів у безготівковій або готівковій формі на відповідні рахунки шляхом оформления розрахункових документів на паперових носіях або в електронному вигляді. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслу-говуються, та підприємства поштового зв'язку.
Зміни в порядку заповнення розрахункових документовПри безготівковій формі оплати розрахункові документи, які подаються платниками податків до установи банку, оформляються відповідно до вимог Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 (далі — Інструкція № 22).
Інструкцією № 22 встановлено, що:
• розрахунковий документ — це документ на паперовому носії, що містить доручення та/або вимогу про перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача;
• електронний розрахунковий документ — документ, інформація в якому представлена у формі електронних даних, включаючи відповідні реквізити розрахункового документа, який може бути сформований, переданий, збережений і перетворений у візуальну форму представления електронними засобами.
Починаючи з 21.06.2012, відповідно до постанови Правління Національного банку України «Про внесения змін до де-яких нормативно-правових актів Национального банку України» від 30.03.2012 № 122, набрали чинності зміни до Ука-зівок щодо заповнення реквізитів розрахункових документів на паперових носіях, їх реєстрів і заяви про відкриття акредитива (дод. 8 до Інструкції № 22; далі — Указівки).
У зв'язку з цим звертаємо увагу на основні норми Указівок, яких слід до-тримуватись при оформленні розрахункових документів зі сплати платежів до бюджетів.
У реквізиті «Отримувач» (ряд. 72 Указівок) необхідно зазначати найменуваня (повне або скорочене) відповідної установи, на ім'я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації в разі стягнення коштів з платника податків/суб'єкта господарювання як надходження до бюджету на підставі інкасового доручення (розпорядження), оформленого органом державної податкової служби.
У новій редакції викладено абзаци другі у рядках 9 та 15 Указівок.
Зокрема, в абзаці другому реквізиту «Платник» (ряд. 9 Указівок) встановлено, що «у разі повернення платежів з бюджету зазначаються найменування (повне або скорочене) відповідної установи, на ім'я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації».
Абзац другий реквізиту «Отримувач» (ряд. 15 Указівок) визначає, що «під час сплати платежів до бюджету зазначаються найменування (повне або скорочене) відповідної установи, на ім'я якої відкрито рахунки для зарахування надходжень до державного та/або місцевих бюджетів, найменування території та код бюджетної класифікації».
В абзаці першому вимог щодо заповнення реквізиту «Отримувач» (ряд. 15 Указівок) встановлено, що при заповненні розрахункового документа в реквізиті «Отримувач» зазначається найменування отримувача, що відповідає найменуванню отримувача, яке за-явлене в банку отримувача в картці із зразками підписів та відбитка печатки, або його скорочене найменування, яке відповідає зареєстрованому в установчих документах.
Особливості заповнення розрахункових документівПри оформленні розрахункових документів зі сплати платежів до бюджетів потрібно взяти до уваги, що реквізит «Отримувач» повинен вміщувати:
назву органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунки для зарахування доходів та інших надходжень до бюджетів/найменування території/код бюджетної класифікації.
Відповідно до Системи електронних платежів Національного банку, опису інтерфейсу між САБ та СЕП НБУ, затвердженого директором Департаменту інформатизації Національного банку України 03.10.2006, довжина реквізиту «Отримувач» становить не більше 38 (тридцяти восьми) символів. Тому при оформленні електронного розрахункового документа виникає потреба у скороченні назви органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунки для зарахування доходів та інших надходжень до бюджетів, та/або найменування території.
У Положенні про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Положенні про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значения, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280, головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі узагальнено названі Головними управліннями Казначейства, а управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значения — управліннями (відділеннями) Казначейства. Тому в реквізиті «Отримувач» розрахункового документа назви Головне управління Казначейства та управління (відділення) Казначейства у разі потреби можливо зазначати у скороченій формі — ГУК та У(В)К відповідно.
Приклади заповнення реквізиту «Отримувач» розрахункового документа
Наведемо кілька прикладів заповнення реквізиту «Отримувач» розрахункового документа:
• перерахування до державного бюджету податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, по-слуг) платниками податків, які зареєстровані у Бориспільському районі Київської області
Бориспільське УК/Борисп. р-н/14010100
• перерахування до місцевого бюджету с. Андріївка Макарівського району Київської області земельного податку з юридичних осіб
УК у Макарів. р-ні/ с. Андріївка/13050100
• перерахування до місцевого бюджету селища міського типу Оратів Оратівського району Вінницької області податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати
УК у Оратів. р-ні/ смт. Оратів/11010100
Порядок заповнення реквизиту «Призначення платежу» розрахункового документа не змінився. У разі сплати платежів до бюджету при заповненні зазначеного реквізиту платникам податків слід керуватися Пам'яткою про порядок заповнення розрахункових документе сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету, яку затверджено наказом ДПАУ від 01.07.2002 № 301.