Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Потеря трудовой книжки предприятием

Путеводитель по разделу. Наличка, РРО, труд, лицензирование, подотрасли хозяйственного права (земля, цены, ЦБ, хозобщества...)

Модератор: Ol_ua

UNREAD_POST Ленка » 25 июн 2013, 14:15

Обыскала все по кадровому делопроизводству, но нашла только по заполнению трудовых книжек, у меня другая ситуация.
Муж год назад уволился с работы, трудовую книжку не забрал. Теперь нашел работу, попытался забрать трудовую, а бывшие работодатели её скорее всего потеряли, поскольку уже две недели морочат голову. В инструкции о порядке ведения трудовых книжек, в п.5 я нашла только ситуацию, когда работник теряет трудовую, а работодатель выписывает ему дубликат:
5.1. Особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а в разі ускладнення — в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки.
...

Не очень хочется по чьей-то вине теперь самим восстанавливать трудовой стаж, тем более на это уйдет много времени.
1) Как повлиять на бывшего работодателя, что бы поспешил найти трудовую книжку?
2) Если он её все-таки потерял, как убедить его посодействовать в восстановлении трудового стажа?
Аватар пользователя
Ленка
 
Сообщений: 111
Зарегистрирован: 08 апр 2011, 10:14
Благодарил (а): 164 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

UNREAD_POST VOA » 25 июн 2013, 14:36

Повлиять очень просто: при невыдаче в день увольнения труд.книжки работник имеет право обратиться за выплатой средней з/п за всё время задержки.
Возможен вариант, что на самом деле работодатель не оформлял официально труд.отношения - от этого и происходит вся Ваша история.
http://stopfake.org/ Бывают такие решения, после принятия которых тараканы в голове аплодируют стоя.

За это сообщение автора VOA поблагодарили: 2
vins, Ленка
Аватар пользователя
VOA
 
Сообщений: 5343
Зарегистрирован: 07 сен 2012, 21:37
Благодарил (а): 1846 раз.
Поблагодарили: 2089 раз.

UNREAD_POST vins » 25 июн 2013, 14:40

Да, согласен. Собирался писать этот же вариант выхода из ситуации. Поэтому полностью поддерживаю уважаемую коллегу VOA! :)

За это сообщение автора vins поблагодарили: 2
VOA, Ленка
Аватар пользователя
vins
 
Сообщений: 6654
Зарегистрирован: 27 дек 2010, 12:38
Благодарил (а): 2704 раз.
Поблагодарили: 2905 раз.

UNREAD_POST VOA » 25 июн 2013, 14:50

Нашла вот такие статьи - может быть пригодятся:
Практичні нюанси видачі трудової книжки працівнику у день звільнення


Людина стала людиною завдяки праці. Працюючи людина не лише заробляє кошти на своє проживання, не тільки покращує добробут. Наше місце праці, це значна частина нашого життя, школа, де ми здобуваємо нові навички, заводимо дружні і ділові контакти. Для працедавця ж кваліфікований працівник, це в першу чергу величезний ресурс і потенціал для розвитку підприємства. Але настає момент, коли з тих чи інших причин відбувається прощання з одним зі членів колективу, а працівник в свою чергу змушений шукати інше місце роботи.
В такий момент як працівник, так і роботодавець для запобігання конфліктів і для збереження нормальних людських відносин повинні докласти усіх знань і зусиль, щоб розійтися «полюбовно», без скандалів і конфліктів. Звільнення – складний і трудомісткий процес, і важливе місце у ньому займає обов’язок роботодавця видати працівнику трудову книжку. Трудові відносити, трудові спори – досить значний пласт роботи юриста.
Не зважаючи на розповсюдженість резюме згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України саме трудова книжка працівника є основним документом, який засвідчує досвід роботи на тій чи іншій посаді та підтверджує загальний стаж роботи для пенсійного забезпечення, та документально підтверджує досвід та кваліфікацію працівника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 р. №301 «Про трудові книжки» із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2001 р. №514, затверджено зразок бланку трудової книжки і вкладиша до неї.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 301 трудові книжки зберігаються на підприємствах як документи суворої звітності, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку. Ця ж Постанова застерігає про дисциплінарну та іншу відповідальність за порушення порядку організації ведення обліку, зберігання і видачі трудових книжок. Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства. Проте зазвичай керівник підприємства не займається цим особисто, а наказом чи розпорядженням призначає відповідальну особу – за відсутності посади кадровика на невеликих підприємствах цю функцію іноді виконує бухгалтер або помічник керівника.
Порядок заповнення трудових книжок, вкладишів до них, видачі трудової книжки у разі звільнення, чи дубліката трудової книжки, умо­ви зберігання та обліку трудових книжок обумовлені Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.

До трудової книжки заноситься наступна інформація:
відомості про працівника(прізвище, ім'я та по батькові, дата народження);
відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення;
відомості про нагородження і заохочення;
відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди;

Відповідно до пунктів 2.3., 2.4. «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону. Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
У вищезгаданих пунктах законодавець зафіксував надзвичайно важливі нормі, які в той же час найчастіше порушуються роботодавцями: необхідність точного формулювання і вчасність внесення записів до трудової книжки працівника.
Точність формулювання записів у трудовій книжці – основа основ роботи будь-якого кадровика. В іншому випадку підвищує ризик виникнення трудового спору. Невідповідність такого запису може бути підставою для тривалого конфлікту з працівником і потягнути за собою багато непотрібної роботи(видача нового наказу про звільнення, внесення виправленого запису, можлива судова тяганина чи конфлікт з профспілкою), і зайвих витрат (оплата вимушеного прогулу).
Внесення до трудової книжки запису про звільнення необхідно проводити в день фактичного звільнення працівника у відповідності до Наказу. В іншому випадку це може бути підставою для поновлення на роботі працівника, виплату йому коштів за «вимушений прогул», штрафні санкції від інспекції з охорони праці.
Відповідно до ст. 2 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» записи про причини звільнення у трудовій книжці повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону. Наприклад, "Звільнений в зв'язку з прогулом без поважних причин, п.4 ст.40 КЗпП України". При розірванні трудового договору з ініціативи працівника з причин, за яких законодавство пов'язує надання певних пільг і переваг, запис про звільнення вноситься до трудової книжки із зазначенням цих причин. Наприклад, "Звільнений за власним бажанням" у зв'язку з зарахування у вищий навчальний заклад, ст.38 КЗпП України".
Запис про звільнення у трудовій книжці працівника провадиться з додержанням таких правил: у графі 1 ставиться порядковий номер запису; у графі 2 - дата звільнення; у графі 3 - причина звільнення; у графі 4 зазначається на підставі чого внесено запис, наказ (розпорядження), його дата і номер.
Днем звільнення вважається останній день роботи. Наприклад, трудовий договір з працівником припиняється у зв'язку із скороченням штату працівників 10 жовтня 1993 року є останнім днем його роботи. У трудовій книжці працівника має бути зроблений запис: у графі 1 розділу "Відомості про роботу" ставиться порядковий номер запису, у графі 2 - дата звільнення (10.10.03), у графі 3 записується: "Звільнений за скороченням штатів, п.1 ст.40 КЗпП України", у графі 4 зазначається дата і номер наказу (розпорядження) про звільнення.
Додержання вищевказаних вимог «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» є основою упорядкованості кадрової документації і гарантією відсутності конфліктів з працівниками. Запам’ятайте! Грамотно заповнена трудова книжка захистить підприємство від претензій колишніх працівників.
Порядок видачі трудової книжки у разі звільнення працівника регулює ст. 4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників». Відповідно до даної статті власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення. При затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Днем звільнення в такому разі вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним у порядку, встановленому пунктом 2.10 Інструкції. Щодо заповнення трудової книжки при звільненні, а також щодо видачі трудової книжки при звільненні доцільно відмітити, що у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Що на практиці можна очікувати від недотримання ст. 4 Інструкції ? Для працедавця - лише проблеми, тяганину і витрати. Для працівника – окрім вищезгаданого можливі і проблеми з подальшим працевлаштуванням.
Ідеальний день звільнення відбувається так: працівник після закінчення робочого дня (оскільки день звільнення вважається робочим) ознайомлюється під підпис з наказом про звільнення (наказ виданий у той же день) і отримує у працедавця повний розрахунок і заповнену трудову книжку(під підпис у Книзі обліку руху трудових книжок і вкладишів до них).
УВАГА! Будь-яке відхилення від цієї схеми приховує конфлікт! Видання наказу до звільнення – порушення. Зазначення у наказі іншої дати звільнення – порушення. Видача трудової книжки не у день звільнення – порушення. Не проведений розрахунок з працівником – порушення. ОБЕРЕЖНО!!! МІННЕ ПОЛЕ!!! В цей момент сторонам трудового договору необхідно бути максимально обачними, бо будь-яке з вищезгаданих порушень може мати важків наслідки, в першу чергу фінансові. Підстава для виплати вимушеного прогулу – одне з вищеперелічених порушень. Виплата вимушеного прогулу – це фактично виплата заробітної плати працівнику який нічого не зробив для прибутку підприємства. Наслідки – грошові збитки для підприємства.
Працівники ж зі свого боку також не зацікавлені в конфлікті і повинні уважно перевіряти документи, що підписують, перечитати наказ про звільнення, співставити його з записами в трудовій книжці. У випадку виявлення відхилень від процедури сторони зацікавлені в максимально швидкому вирішенні таких трудових конфліктів.
Трудову книжку може бути не отримано працівником як з вини його самого, так і з вини роботодавця. Як показує судова практика, порядок видачі трудових книжок при звільненні порушують як роботодавці, затримуючи чи відмовляючи у видачі належним чином оформлених трудових книжок, так і працівники, зловживаючи та перекручуючи надані їм законодавством права, зокрема положення п. 4.1. Інструкції № 58, яке встановлює, що при затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органа працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
У випадку коли працівник відсутній на роботі в день звільнення роботодавець у день звільнення такого працівника надсилає йому поштове повідомлення із пропозицією про потребу отримання трудової книжки (бажано рекомендованим листом «з повідомленням» роботодавця про отримання такого листа працівником, оскільки у разі виникнення трудового спору у роботодавця буде додатковий доказ щодо відсутності його вини у затримці видачі трудової книжки працівнику) УВАГА!!! З власної ініціативи не надсилайте поштою трудової книжки!!! Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника!
При затримці видачі трудової книжки з вини роботодавця працівник має право звернутися до суду. При винесенні судом рішення на користь працівника йому виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
У випадках звернення до суду, як працівникам, що правомірно захищають свої порушені права, так і роботодавцям, які захищаються від неправомірних дій колишніх працівників, слід звернути особливу увагу на оформлення документального підтвердження фактів, які мають бути доведені в суді.

31.08.2012 року
http://lurc.com.ua/ru/consultation/41-trudovi-knushku

МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ РОБОТОДАВЦЯ ЗА НЕВИДАЧУ ДОКУМЕНТІВ ПРО РОБОТУ ТА ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ АБО ЗАЗНАЧЕННЯ В НИХ НЕВІРНИХ ВІДОМОСТЕЙ.

ЛУК’ЯНЧИКОВ О.М.

Обов’язок роботодавця по оформленню та видачі документів про роботу та заробітну плату працівника закріплено в законодавстві. Це, по-перше, ст.ст.47, 49КЗпП, ст.101 Закону України „Про пенсійне забезпечення” від 5.11.1991р., Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення” затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 224/30, Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників N 58 від 29.07.93 р. та інш.
Оскільки основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка(ст.48КЗпП), саме з розгляду відповідальності за невидачу або зазначення невірних відомостей у цьому документі ми й почнемо. Ст.ст.47, 48 КЗпП на роботодавця покладається обов’язок оформлення, ведення та своєчасної видачі трудової книжки.
За порушення цих обов’язків трудове законодавство передбачає відповідальність власника або уповноваженого ним органу лише у двох випадках: у разі визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству та у разі затримки видачі трудової книжки (ст.235КЗпП).
Щодо формулювання причини звільнення є наступні вимоги:
Записи про причини звільнення у трудовій книжці повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону. Наприклад, "Звільнений в зв'язку з прогулом без поважних причин, п.4 ст.40 КЗпП України".
При розірванні трудового договору з ініціативи працівника з причин, з якими законодавство пов'язує надання певних пільг і переваг, запис про звільнення вноситься до трудової книжки із зазначенням цих причин. Наприклад, "Звільнений за власним бажанням" у зв'язку з зарахуванням у вищий навчальний заклад, ст.38 КЗпП України". (П.2.25. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників Затверджено наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 N 58).
Відповідно, неправильність формулювання причини звільнення може виражатися у тому що вона: а) не відповідає одній з причин, передбачених у законі; б) містить посилання на невідповідний закон; в) є неповною, наприклад, при звільненні за власним бажанням не вказана поважна причина[19, 127].
Наприклад, у м. Бобруйську на хутровій фабриці було звільнено К. з таким формулюванням: „Звільнити з роботи без права вступу на іншу роботу як на фабриці так і в іншому місці”[18, 63]
У разі визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству, у випадках, коли це не тягне за собою поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, зобов'язаний змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону. Якщо неправильне формулювання причини звільнення в трудовій книжці перешкоджало працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу в порядку і на умовах, передбачених частиною другою цієї статті(ч.3 ст.235КЗпП).
Виходячи з аналізу зазначеної статті, під працевлаштуванням слід розуміти будь-яку роботу, в тому числі й таку, що не відповідає освіті, професії, кваліфікації працівника. Виплата середнього заробітку провадиться тільки в разі вимушеного прогулу. Якщо ж працівник влаштувався для збереження стажу і отримання заробітку на нижчеоплачувану роботу, то він не має права на отримання різниці між його середнім заробітком за попереднім місцем роботи і заробітком на новому місці. Таке становище обмежує права останнього порівняно з іншими випадками відшкодування матеріальної шкоди при незаконному звільненні. Тому в новому Трудовому кодексі доцільно передбачити відшкодування матеріальної шкоди за час вимушеного прогулу в тому разі, коли неправильне формулювання причини звільнення перешкоджало влаштуванню працівника на підходящу роботу. В разі влаштування його на будь-яку нижчеоплачувану роботу йому повинна виплачуватися різниця в заробітку за весь час виконання такої роботи.
Під підходящою роботою відповідно до статті 7 Закону України «Про зайнятість населення» від 1 березня 1991 року слід розуміти роботу, яка відповідає освіті, професії, спеціальності, кваліфікації працівника і надається в тій же місцевості. Заробітна плата і умови праці повинні відповідати рівню, який він мав за попереднім місцем роботи з урахуванням середнього рівня за даною професією (спеціальністю). Тому роботодавець у разі неправильного формулювання причини звільнення, якщо воно перешкоджало влаштуванню на підходящу роботу, повинен відшкодувати працівникові нестриманий заробіток внаслідок вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи.
На думку Хуторян Н.М., врегулювання у відповідній статті нового Трудового кодексу України питання відшкодування роботодавцем шкоди, коли неправильне формулювання причини звільнення перешкоджало працевлаштуванню працівника саме на підходящу роботу, а не на будь-яку, дасть можливість посилити захист майнових прав працівника у випадку неправильного або такого, що не відповідає законодавству, запису до трудової книжки про причину звільнення.
Середній заробіток за час вимушеного прогулу, викликаного неправильним формулюванням причини звільнення, яке перешкоджало працевлаштуванню працівника, виплачується і в тих випадках, коли визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству, не тягне поновлення працівника на роботі. Він виплачується від дня звільнення по день зміни формулювання відповідно до чинного законодавства .
Виплата середнього заробітку можлива лише тоді, коли працівнику було відмовлено в прийнятті на роботу саме по причині неправильного запису причини звільнення. Відмова в прийнятті на роботу по іншій причині не враховується, як і тоді, коли працівник зовсім нікуди не звертався з приводу працевлаштування[20, 226].
Відповідно до ст.47КЗпП та п.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників N 58 від 29.07.93 р власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку. Днем звільнення вважається останній день роботи. Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений орган в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника. Якщо трудова книжка була втрачена, то дублікат повинен бути видан у той же термін. Незважаючи на відсутність у законі будь-яких підстав для затримки трудової книжки, на практиці часто не видають трудові книжки на підставі наявності у працівника заборгованості перед підприємством, затримкою видання приказу про звільнення.
Частиною 4 статті 235 КЗпП України встановлена відповідальність власника (роботодавця) за затримку видачі трудової книжки. Роботодавець, винний у цьому, зобов'язаний виплатити працівникові середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. КЗпП України не встановлені межі відшкодування матеріальної шкоди, оскільки без трудової книжки працівник не може працевлаштуватися, отже, немає і його вини в тому, що він не знайшов собі нову роботу.
Як уже зазначалося, у працівника через неправильне формулювання причини звільнення, затримку видачі трудової книжки та у зв'язку з іншими порушеннями роботодавцем норм законодавства про працю, крім втрати заробітку, може виникати й інша шкода, пов'язана з витратами на проїзд до підприємства, до суду, вищестоящого органу, з оплатою юридичної допомоги тощо. Тому слід передбачити матеріальну відповідальність роботодавця в повному розмірі[20, 227].
Одним з видів документів, що роботодавець повинен оформити на вимогу працівника, це документи для призначення пенсії. Перелік цих документів надано у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення”. Відповідно до Порядку адміністрація підприємства, установи, організації в 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи. Ці документи повинні відображати фактичний стан речей, тому що не вірні відомості тягнуть за собою ряд негативних наслідків для працівника: не призначення пенсії, призначення пенсії у меншому розмірі та інш. У ст. 101. Закону України „Про пенсійне забезпечення” сказано, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ст. 49 КЗпП на власника або уповноважений ним орган покладено обов’язок видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Але виникає дивна, на мій погляд, ситуація, коли передбачений обов’язок, а відповідальність за невиконання його не передбачена.
В певних випадках, людині, що працює надаються привілеї порівняно з непрацюючими, але на підтвердження свого статусу необхідно пред’явити довідку про роботу. Відповідно до п.3.1.2 Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Про затвердження Положення про забезпечення протезно-ортопедичними виробами та засобами пересування потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання від 27.03.2003 N 29:
Працюючим потерпілим та потерпілим протезно-ортопедичні вироби видаються по 1 шт. на 2 роки при поданні довідки про роботу. Непрацюючим – по 1 шт. на 3 роки.
Відповідно до п.3.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики Про затвердження Інструкції про порядок забезпечення населення України технічними засобами реабілітації від 08.12.2003 N 331, Ортопедичне взуття, взуття та протези, апарати (ортези) ніг і взуття на гумках видається безплатно працюючим-інвалідам незалежно від виду одержуваної пенсії (у разі подання довідки з місця роботи) — 2 пари на і рік; непрацюючим — 2 пари на 2 роки.
Як ми бачимо, невидача рботодавцем довідки про роботу, у цьому випадку тягне за собою негативні наслідки для однієї з найбільш незахищених категорій населення – інвалідів, які не отримають протезно-ортопедичні вироби безкоштовно, та вимушені будуть купувати їх самостійно. А відтак роботодавець повинен відшкодувати кошти затрачені на їх купівлю.
Довідка про доходи необхідна:
· для отримання допомоги на поховання(п.16 Наказу Міністерства соціального захисту населення України, Міністерства фінансів України, Міністерства праці України, Державного комітету по житлово-комунальному господарству України, Фонду соціального страхування України, Пенсійного фонду України Про порядок виплати допомоги на поховання від 26.12.95);
· для призначення субсидій( п.13 Постанови Кабінету Міністрів України Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21 жовтня 1995 р. N 848)
· для направлення дитини на лікування в лікувально-оздоровчий центр "Тарара” Республіки Куба( п.6 Наказу МОЗ України Про впорядкування організації направлення дітей на лікування до Республіки Куба від 25.03.2004 N 158);
· в інших випадках.
П.22 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням покладає на роботодавця обов’язок видати за вимогою працівника довідку про середню заробітну плату.
Невидача або зазначення невірних відомостей у цих довідках призведе до матеріальної шкоди у вигляді неотримання або отримання не в повному обсязі пільг або грошових коштів, що на мою думку повинно в повному обсязі відшкодуватися за рахунок роботодавця.
У певних випадках на роботодавця покладається обов’язок видати працівнику трудову характеристику:(п.4.3 Наказу МВС України від 25.11.2003 N 1433 Про організацію службової діяльності міліції охорони Державної служби охорони при МВС України; п.1 ч.3 Наказу Генерального прокурора України від 09.09.98 N 2223ц Про Положення про атестування прокурорсько-слідчих працівників органів прокуратури України; абз.3 Наказу Генерального прокурора України від 07.12.98 N 170ш Про перелік посад, на які працівники призначаються та з яких звільняються Генеральним прокурором України; п.2.3.1 Наказу МВС України від 07.12.2003 N 1490 Про Порядок відбору та направлення працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України для участі в міжнародних миротворчих операціях; п.2.7 Інструкції про порядок проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів у системі МВС України(затверджено Наказом МВС України від 04.11.2003 N 1296). Як ми бачимо цей обов’язок покладається лише підзаконними нормативними актами, що не може бути оцінено позитивно. Тому вважаю доцільним передбачити такий обов’язок роботодавця у новому Трудовому кодексі.
У трудовій характеристиці дається оцінка трудовій діяльності працівника, його ділова характеристика, результати праці, відносини до праці, його достоїнства та недоліки. Характеристика повинна об’єктивно відображати властивості працівника та повинна бути видана на вимогу працівника. Оскільки у певних випадках(наприклад, при поданні рапорту щодо прийняття на посаду дільничного інспектора міліції(п.12.9.3 Наказ МВС України від 20.10.2003 N 1212 Про затвердження Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України) наявність характеристики є обов’язковою умовою, то її невидача або видача характеристики, що не об’єктивно відображає працівника, тягне за собою негативні наслідки для працівника: відмова в прийнятті на роботу(а відповідно, вимушений прогул та втрата заробітку), негативне рішення атестаційної комісії(звільнення, переведення, пониження в класному чині, а відтак – втрата заробітку) та інш. Шкода повинна бути компенсована роботодавцем лише в тому випадку, якщо негативні наслідки настали саме з причини невидачі або видачі характеристики, що не об’єктивно відображає працівника.
Отже, вважаю доцільним у новому Трудовому кодексі передбачити обов’язок роботодавця по видачі та належному оформленню, на вимогу працівника, перерахованих вище та інших документів про працю та заробітну плату. А також ввести статтю, яка передбачала б відшкодування шкоди, завданої працівнику, порушенням роботодавцем вищевказаного обов’язку.

Кодекс законів про працю України від 10.12.71.// Відомості Верховної Ради, 1971, додаток до N 50, ст. 375.
Закон України „Про пенсійне забезпечення” від 5.11.1991. .// Відомості Верховної Ради (ВВР), 1992, N 3, ст. 10.
Закон України «Про зайнятість населення» від 1 березня 1991.// Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 14, ст.170
Постанова Кабінету Міністрів України Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21 жовтня 1995 р. N 848.
Постанова Кабінету Міністрів України Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від 26 вересня 2001 р.
Постанова Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Про затвердження Положення про забезпечення протезно-ортопедичними виробами та засобами пересування потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання від 27.03.2003 N 29.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення” затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 224/30.
Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників Затверджено наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 N 58.
Інструкція про порядок проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів у системі МВС України(затверджено Наказом МВС України від 04.11.2003 N 1296).
Наказ Міністерства праці та соціальної політики Про затвердження Інструкції про порядок забезпечення населення України технічними засобами реабілітації від 08.12.2003 N 331.
Наказ Міністерства соціального захисту населення України, Міністерства фінансів України, Міністерства праці України, Державного комітету по житлово-комунальному господарству України, Фонду соціального страхування України, Пенсійного фонду України Про порядок виплати допомоги на поховання від 26.12.95.
Наказ МОЗ України Про впорядкування організації направлення дітей на лікування до Республіки Куба від 25.03.2004 N 158.
Наказ МВС України Про організацію службової діяльності міліції охорони Державної служби охорони при МВС України від 25.11.2003 N
http://lukonik.com/publ/materialna_vidp ... tu/1-1-0-2

Единственное, если работодатель окажется непорядочным, то Вам необходимо заручиться доказательствами, что работник обращался за трудовой неоднократно.
Почитайте тут:
Управління державної служби Головдержслужби України в Житомирській області

ПАМ’ЯТКА

(кадровику)

Після звільнення працівник не прийшов за трудовою книжкою.

Що робити працівникам кадрової служби?


Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 (далі Інструкція №58), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Питання, пов’язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку, регулюються постановою Кабінету Міністрів України „Про трудові книжки працівників” від 27 квітня 1993 року №301, Інструкцією №58 та іншими актами законодавства.

Так, відповідно до пункту 4.1 Інструкції №58 власник або уповноважений ним орган (далі роботодавець) зобов’язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення.

Згідно із пунктом 4.2 Інструкції №58, якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то роботодавець у цей день надсилає працівникові поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки.

Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається лише за письмовою згодою працівника.

Приклад оформлення повідомлення про необхідність отримання трудової книжки наведено у Додатку.

Документація з обліку трудових книжок ведеться в “Книзі обліку руху трудових книжок та вкладишів до них”, яка затверджена наказом від 11.08.93 р. № 180 Мінстату України. Книга ведеться співробітником, що займається кадровими питаннями в організації. В ній реєструються всі трудові книжки, що прийняті від співробітників при працевлаштуванні, а також трудові книжки та вкладиші до них, що видані вперше.
При звільненні трудова книжка видається працівнику під розпис у “Книзі обліку руху трудових книжок та вкладишів до них”.

Проте дана реєстраційна форма не дозволяє відбити процес відправлення трудовоїкнижки поштою за згодою працівника. У цьому випадку в графі 12 може бути зазначена або дата напрямку трудової книжки поштою, або дата її одержання поштою працівником (згідно повідомленню про вручення). У графі 13 приводиться пояснення, що трудова книжка спрямована працівникові поштою, і вказуються реквізити заяви співробітника із проханням про висилку трудової книжки поштою. Також можливе складання додатка до книги обліку трудових книжок у вигляді списку працівників, яким трудові книжки у встановленому законом порядку спрямовані поштою, а в графах 12 - 13 можна дати посилання на цей список.

Якщо письмової згоди на пересилання трудової книжки поштою роботодавець не отримав, то слід керуватися нормами пункту 6.2 Інструкції №58, відповідно до яких трудові книжки та їх дублікати, що не були одержані працівниками при звільненні, зберігаються протягом двох років у відділі кадрів організації окремо від інших трудових книжок працівників, які перебувають на роботі.

Після цього строку не затребувані трудові книжки (їх дублікати) зберігаються в архіві підприємства протягом 50 років, а по закінченні зазначеного строку їх можна знищити у встановленому порядку.

Додаток

Приклад оформлення повідомлення про необхідність отримання трудової книжки при звільненні

Петренко Тамарі Іванівні

вул.Київська, 45, кв.10

м.Житомир, 10014

Про необхідність отримання

трудової книжкиШановна Тамаро Іванівно!

У зв’язку з розірванням 15.03.2010 укладеного з Вами трудового договору відповідно до пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України повідомляємо Вас про необхідність прибути за трудовою книжкою до відділу кадрів Управління. Ви також можете надати згоду на відправлення Вам трудової книжки поштою.

У разі отримання відділом кадрів Управління Вашої письмової згоди на відправлення трудової книжки поштою, її буде надіслано за вказаною Вами адресою.Начальник управління Г.К. ЧумакВіденко З.Р. 242536
http://nads.gov.ua/sub/jitomyrska/ua/pu ... c05f77894e

Що робити, якщо вам не видають розрахунок при звільненні та трудову книжку.

Дата додавання: 2012-10-01

Дуже часто, коли працівник звільняється, з ним роботодавець не розраховується, не видає довідку про нарахований розрахунок при звільненні та не видає трудову книжку. Іноді місяцями доводиться чекати розрахунку та трудову книжку. Такі дії роботодавців створюють працівникам проблеми та незручності, абсолютно безпідставні та незаконні.
Відповідно до ст. 47 КЗпП в день звільнення роботодавець несе обовязок видати працівникові трудову книжку, належно оформлену, повністю розрахуватись з ним та надати копію наказу про звільнення .
Таким чином, роботодавець зобов’язаний законодавством в день звільнення виплатити робітнику розрахунок при звільненні. У випадку, якщо працівник в цей день не працював, то всі виплати здійснюються наступного дня, після того як працівник звернувся з такою вимогою. Про те яку заробітну плату, а також інші виплати вам нараховано, вас повинні повідомити письмово перед виплатою.
Отже, КЗпП зобов’язує роботодавців розрахуватись з працівником саме в день звільнення, обов’язково видати йому, перед цим, письмовий розрахунок в якому чітко відображено всі виплати, які нараховано працівнику та він повинен отримати.
Якщо ви, отримавши розрахунок, вважаєте його не правильним та виникає спір, то роботодавець, все рівно, повинен виплатити ту суму яку ви не оспорюєте і саме в день звільнення, а не пізніше.
За небажання роботодавцем виплачувати розрахунок при звільненні та порушення терміну виплати ст. 117 КЗпП передбачено, що такий роботодавець виплачує працівникові, за весь період затримки, середній заробіток аж по фактичний день розрахунку. Тому якщо роботодавець не хоче з вами розрахуватись, ви в судовому порядку зможете з нього отримати ще одну заробітну плату, але вже не за роботу, а за період який ви очікували розрахунок при звільненні.
Якщо ви з вини роботодавця невчасно отримали трудову книжку, то відповідно до ч.4 ст.235 КЗпП, вам повинні виплатити за весь час такої прострочки ваш середній заробіток.
Не забувайте, що в ситуації, коли вам не видають в день звільнення розрахунок при звільненні або трудову книжку, ви повинні звернутися до роботодавця з вимогою і маєте на це повне право. Таку вимогу ви обов’язково надаєте в письмовому вигляді та в двох екземплярах – один для роботодавця інший для вас. На своєму екземплярі ви ставите вхідний номер, за яким вашу вимогу зареєстрували у роботодавця, та вимагаєте особу, що її прийняла, поставити свій підпис і вказати посаду. Також вимогу можна відправити цінним листом з повідомленням про вручення та описом на юридичну адресу роботодавця. Для правильного формулювання вимоги краще звернутися до кваліфікованого юриста. Цей документ з підтвердженням отримання його роботодавцем буде вашим доказом в суді.
При виникненні ситуації, що роботодавець не видав вам розрахунок при звільненні або трудову книжку, різними способами і обіцянками затягує час розрахунку та не видає трудову книжку, ви маєте всі підстави звертатися до суду.
Відповідно до ст.233 КЗпП, працівник, для вирішення трудового спору, може звернутися до суду протягом трьох місяців, з моменту, коли він дізнався або міг дізнатися про порушення свого права, у справах про звільнення – протягом місяця, з моменту отримання копії наказу про звільнення, або від дня видачі трудової книжки. Якщо роботодавець порушив законодавство про оплату праці, подання позову працівником про стягнення належної йому заробітної плати взагалі строком не обмежується.
Для складення та обґрунтування позову зверніться до адвоката чи кваліфікованого юриста і крім розрахунку, який вам заборгував роботодавець ви отримаєте всі передбачені законом компенсації та виплати, а також зможете отримати відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням ваших трудових прав. Компенсація моральної шкоди в трудових спорах передбачена ст.237-1 КЗпП.
Автор статті: Довганич О.О.
http://ukr-advocat.com/ukr/view_post.php?id=17

Очень нужное знание в Вашей ситуации:
Днем звільнення вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення в цьому разі визнається недійсним. Якщо працівник відсутній на роботі вдень звільнення, то роботодавець у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність одержати трудову книжку. Пересилання трудової книжки поштою з доставленням на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника. У разі смерті працівника трудова книжка видається на руки його найближчим родичам під розписку або надсилається поштою на їх вимогу.
http://pidruchniki.ws/1857091843374/pra ... atsivnikom


В поисковик забейте фразу " роботодавець зобов'язаний видати трудову книжку у день звільнення" - выпадет ещё масса ссылок.
http://stopfake.org/ Бывают такие решения, после принятия которых тараканы в голове аплодируют стоя.

За это сообщение автора VOA поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
VOA
 
Сообщений: 5343
Зарегистрирован: 07 сен 2012, 21:37
Благодарил (а): 1846 раз.
Поблагодарили: 2089 раз.

UNREAD_POST Ленка » 26 июн 2013, 10:05

VOA писал(а):Возможен вариант, что на самом деле работодатель не оформлял официально труд.отношения - от этого и происходит вся Ваша история.

Дествительно фирма эта уже так поступала с одним из сотрудников, но у меня сохранились их справки о зарплате, которые муж брал для получения кредита но так и не воспользовался, надеюсь они помогут доказать факт трудовых отношений.
Аватар пользователя
Ленка
 
Сообщений: 111
Зарегистрирован: 08 апр 2011, 10:14
Благодарил (а): 164 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

UNREAD_POST налоговик » 26 июн 2013, 10:20

Ленка писал(а):
VOA писал(а):Возможен вариант, что на самом деле работодатель не оформлял официально труд.отношения - от этого и происходит вся Ваша история.

Дествительно фирма эта уже так поступала с одним из сотрудников, но у меня сохранились их справки о зарплате, которые муж брал для получения кредита но так и не воспользовался, надеюсь они помогут доказать факт трудовых отношений.


Да, на мой взгляд, это железное доказательство факта трудовых отношений!

За это сообщение автора налоговик поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
налоговик
 
Сообщений: 5776
Зарегистрирован: 20 ноя 2010, 23:29
Благодарил (а): 835 раз.
Поблагодарили: 2633 раз.

UNREAD_POST Ленка » 26 июн 2013, 10:53

Как я поняла из предложенных советов и консультаций, первый шаг это написать письменное требование о выдаче трудовой книжки в двух экземплярах. Вопросы:
1) это требование должно быть написано собственноручно или может быть напечатано на принтере?
2) может ли муж поручить жене заниматься этим вопросом, подписывать подобные документы (например написав доверенность заверенную у нотариуса)?
Аватар пользователя
Ленка
 
Сообщений: 111
Зарегистрирован: 08 апр 2011, 10:14
Благодарил (а): 164 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

UNREAD_POST налоговик » 26 июн 2013, 11:04

Ленка писал(а):Как я поняла из предложенных советов и консультаций, первый шаг это написать письменное требование о выдаче трудовой книжки в двух экземплярах. Вопросы:
1) это требование должно быть написано собственноручно или может быть напечатано на принтере?
2) может ли муж поручить жене заниматься этим вопросом, подписывать подобные документы (например написав доверенность заверенную у нотариуса)?


Я б не рекомендовал писать заявление представителю. То есть это все таки пускай сделает сам человек. Вплоть до того, что пошлите заявление по почте с описью вложения.
А дальше там никаких документов. Разве что иск в суд. Да, в суде может быть представительство по доверенности.
Печатать заявление на принтере тоже нежелательно. Как я понимаю, заявление - чуть ли не единственный документ, в отношении которого правила документооборота требуют личного написания.

За это сообщение автора налоговик поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
налоговик
 
Сообщений: 5776
Зарегистрирован: 20 ноя 2010, 23:29
Благодарил (а): 835 раз.
Поблагодарили: 2633 раз.

UNREAD_POST Ленка » 26 июн 2013, 11:31

Еще один вопрос, на протяжении какого срока можно подавать иск о не выдаче трудовой книжки? По трудовым спорам вроде срок три месяца, а у нас уже год прошел...
Аватар пользователя
Ленка
 
Сообщений: 111
Зарегистрирован: 08 апр 2011, 10:14
Благодарил (а): 164 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

UNREAD_POST Marlboro » 26 июн 2013, 11:46

Три месяца это другой срок, в Вашем случае обращение можно делать бессрочно. В том числе по суммам, которые полагаются за задержку в выдаче трудовой книжки.
Свідомість - це місце зустрічі душі з земним життям

За это сообщение автора Marlboro поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
Marlboro
 
Сообщений: 4846
Зарегистрирован: 05 июл 2012, 19:26
Благодарил (а): 324 раз.
Поблагодарили: 1243 раз.

UNREAD_POST VOA » 26 июн 2013, 11:50

Моё мнение. О дате нарушения Вашего права на выдачу трудовой при увольнении можно ссылаться на отсутствие реакции на отправленное Вами заявление. Но тут я бы рекомендовала с юристом пообщаться.
Кроме того, раз прецеденты по неоформлению были, то можно до обращения в суд и разъяснения конфликта с работодателем, обратиться в ГНИ за выдачей справки о доходах и суммах уплаченного налога (ГНС в период декларационной кампании писала, что гражданин может обратиться за такой справкой по месту жительства). Либо при наличии соцстраховского свидетельства - через электронные автоматы в фойе ПФ проверить свой стаж, а соответственно - узнать: было ли начисление з/п и отчёты с уплатой налогов.
И я согласна с налоговиком, что лучше мужу самолично заниматься всеми досудебными расследованиями и документированием.
http://stopfake.org/ Бывают такие решения, после принятия которых тараканы в голове аплодируют стоя.

За это сообщение автора VOA поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
VOA
 
Сообщений: 5343
Зарегистрирован: 07 сен 2012, 21:37
Благодарил (а): 1846 раз.
Поблагодарили: 2089 раз.

UNREAD_POST Marlboro » 26 июн 2013, 11:53

VOA писал(а):Либо при наличии соцстраховского свидетельства - через электронные автоматы в фойе ПФ проверить свой стаж, а соответственно - узнать: было ли начисление з/п и отчёты с уплатой налогов.

А так можно? Их разве уже выдают?
Свідомість - це місце зустрічі душі з земним життям

За это сообщение автора Marlboro поблагодарил:
Ленка
Аватар пользователя
Marlboro
 
Сообщений: 4846
Зарегистрирован: 05 июл 2012, 19:26
Благодарил (а): 324 раз.
Поблагодарили: 1243 раз.

UNREAD_POST Ленка » 26 июн 2013, 11:58

Marlboro писал(а):
VOA писал(а):Либо при наличии соцстраховского свидетельства - через электронные автоматы в фойе ПФ проверить свой стаж, а соответственно - узнать: было ли начисление з/п и отчёты с уплатой налогов.

А так можно? Их разве уже выдают?

Их выдавали. В первую волну я получила эти свидетельства на всех сотрудников, а вот уже на вновь принятых анкеты отправляла сразу, но свидетельства не выдают уже несколько лет.

За это сообщение автора Ленка поблагодарил:
Marlboro
Аватар пользователя
Ленка
 
Сообщений: 111
Зарегистрирован: 08 апр 2011, 10:14
Благодарил (а): 164 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

UNREAD_POST VOA » 26 июн 2013, 12:02

Marlboro писал(а):
VOA писал(а):Либо при наличии соцстраховского свидетельства - через электронные автоматы в фойе ПФ проверить свой стаж, а соответственно - узнать: было ли начисление з/п и отчёты с уплатой налогов.

А так можно? Их разве уже выдают?

Ещё с 2000 года, когда ввели персонификацию. Это такие маленькие заламинированные, как водит.удостоверение, на строгом бланке. На них планируют также организовать медстраховки и сделать обязательными при приёме на работу.
Правда, лично ещё ни разу не проверяла ни свои, ни чужие. Всё как-то повода не было. Агрегаты в ПФ видела. :mrgreen:
Ленка писал(а):Их выдавали. В первую волну я получила эти свидетельства на всех сотрудников, а вот уже на вновь принятых анкеты отправляла сразу, но свидетельства не выдают уже несколько лет.

Не знаю, наоборот, сейчас активизировали выдачу. Я раньше тоже больше года ждала выдачи с момента подачи анкеты (люди уволиться успевали). В 2013 получила буквально в мае при анкете, поданной в начале января. Правда, иногда получала по анкетам, которые были поданы предыдущими работодателями, но люди от них тоже успевали уволиться.
http://stopfake.org/ Бывают такие решения, после принятия которых тараканы в голове аплодируют стоя.

За это сообщение автора VOA поблагодарили: 2
Marlboro, Ленка
Аватар пользователя
VOA
 
Сообщений: 5343
Зарегистрирован: 07 сен 2012, 21:37
Благодарил (а): 1846 раз.
Поблагодарили: 2089 раз.

UNREAD_POST Marlboro » 26 июн 2013, 12:11

Надо будет хоть на себя получить - авось пригодится :)
Свідомість - це місце зустрічі душі з земним життям
Аватар пользователя
Marlboro
 
Сообщений: 4846
Зарегистрирован: 05 июл 2012, 19:26
Благодарил (а): 324 раз.
Поблагодарили: 1243 раз.

След.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в РАЗНОЕ ЮРИДИЧЕСКОЕ

Кто сейчас на форуме

Зарегистрированные пользователи: Ads, Gb, MR, vikakool, Ya