Рекламу показываем только НЕзарегистрированным пользователям. Войдите или зарегистрируйтесь на Бухфоруме
    .

Предпринимательские доходы на личный текущий счет

Путеводитель по разделу. Все о частных предпринимателях-единоналожниках (ЧПЕНах)

Модератор: konsult

UNREAD_POST Печкин » 23 янв 2013, 16:18

MultiTAB писал(а):Узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання-фізичних осіб-платників єдиного податку, затвердженою Наказом ДПС України від 24.12.12 №1183


Угу, изучаем с 28 декабря.
См. Доходы единоналожника (ЧПЕН и ЮРЕН) (см. со стр. 1)
живу на Бухфоруме
Аватар пользователя
Печкин
 
Сообщений: 6649
Зарегистрирован: 18 ноя 2010, 13:03
Благодарил (а): 73 раз.
Поблагодарили: 2891 раз.

UNREAD_POST Teren » 25 янв 2013, 18:29

Здравствуйте. Личные средства которые я положил на обычную кредитку считаются доходом или то что творится на моей кредитке к ФОПу (3 група, 5%) никакого отношеня не имеет? (кредитку дали когда открывал расч. счет)
Teren
 
Сообщений: 22
Зарегистрирован: 24 янв 2013, 21:45
Благодарил (а): 11 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

UNREAD_POST lutishka » 25 янв 2013, 18:59

Teren писал(а):Здравствуйте. Личные средства которые я положил на обычную кредитку считаются доходом или то что творится на моей кредитке к ФОПу (3 група, 5%) никакого отношеня не имеет? (кредитку дали когда открывал расч. счет)

не имеет (для верности, я бы квитанции хранила, чтобы не возникло у налоговиков никакой мысли (а мысли им бывает в голову приходят удивительные), что это Вам зачислили на кредитку деньги контрагенты) ;)

За это сообщение автора lutishka поблагодарил:
Teren
Аватар пользователя
lutishka
 
Сообщений: 2400
Зарегистрирован: 24 ноя 2012, 11:47
Благодарил (а): 1056 раз.
Поблагодарили: 1088 раз.

UNREAD_POST налоговик » 11 мар 2013, 12:22

«Закиньте мені гроші на картку» (використання приватного банківського рахунку підприємця)

Що, на вашу думку, означає фраза підприємця: «Закиньте мені гроші на картку»? Чому не на поточний банківський рахунок, відкритий фізичній особі як суб’єкту підприємницької діяльності? Відповідь проста: такий суб’єкт не хоче отримувати виручку від продажу товарів (робіт, послуг) на підприємницький рахунок, оскільки вважає, що отримання коштів на приватний (картковий) рахунок вигідніше. Але це хибна думка, і ті підприємці, що женуться за примарною вигодою, маніпулюючи своїми банківськими рахунками, вчиняють дуже необачно. Насправді ж, отримати підприємницький дохід на картковий рахунок приватної особи, означає ризикнути. До речі, «закидання» виручки на картку, набуло у підприємницькому колі масштабів епідемії, тому залишатись байдужим неможливо.

Я юрист. І моя робота, насамперед, полягає у тому, щоб показати клієнту ризики від його дій, аби клієнт, приймаючи те чи інше рішення, розумів, чим він ризикує, та був готовий до наслідків такого ризику.

Ця стаття написана для всіх підприємців. По-перше, для тих, хто не знає, що ризикує при отриманні «підприємницьких» коштів на свій приватний (картковий) рахунок, і по-друге, для тих, хто про ризик знає, але не усвідомлює його наслідки і ступінь. І якщо хтось з них замислиться, перш ніж прийняти виручку на картку, значить, ця стаття досягла мети. А мета така: ПОПЕРЕДИТИ ПРО НЕБЕЗПЕКУ.

Окрім того, стаття буде цікава і контрагентам підприємців (у тому числі, юридичним особам), які переказують кошти за придбані товари (роботи, послуги) підприємцям на їх приватні (карткові) рахунки. Адже саме такі платники «допомагають» підприємцям необачно ризикувати, то ж не зайвим буде і їм той ступінь ризику усвідомити.Підприємницький та приватний банківські рахунки підприємця

Відповідно до ст.1068 ЦКУ банк зобов’язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Тобто, який рахунок, такі й операції.

Відповідно до ст.7 Закону про платіжні системи[1] банки мають право відкривати своїм клієнтам такі види рахунків:

¨ вкладні (депозитні);

¨ поточні;

¨ кореспондентські.

У рамках даної статті нас цікавлять поточні рахунки, тому нагадаємо, що поточний рахунок – «це рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України».

Нормативним актом, що встановлює, які саме операції для якого виду банківських рахунків передбачені (дозволені), є Інструкція № 492. Принаймні, про це прямо зазначено в її п.1.4: «Порядок відкриття банками рахунків клієнтів, використання коштів за ними і порядок їх закриття визначаються цією Інструкцією». При цьому у договорі, що укладається між банком і його клієнтом, також можуть бути передбачені особливості функціонування рахунків. Проте згідно з п.1.5 Інструкції № 492 такі особливості не повинні суперечити її вимогам.

Главою 3 Інструкції № 492 встановлено порядок відкриття поточних рахунків у національній та іноземних валютах суб’єктам господарювання. Нагадаємо, що відповідно до ст.55 ГКУ «суб’єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством». Окрім юридичних осіб, суб’єктами господарювання вважаються також і фізичні особи – громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Відповідно до п.4.5 Інструкції № 492 кошти за поточним рахунком фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, використовуються відповідно до порядку, установленого для використання коштів за поточними рахунками суб’єктів господарювання.

Порядок відкриття поточних рахунків фізичним особам, як приватним особам, встановлено главою 6 Інструкції № 492. При цьому, якщо відповідно до п.5.1 вказаної Інструкції «за поточними рахунками, що відкриваються банками суб’єктам господарювання в національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України», то відповідно до її п.7.7 «забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності». А пунктом 7.8 Інструкції № 492 за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів дозволено здійснювати «всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності».

Висновок 1. Рахунок, відкритий фізичній особі, яка не є суб’єктом господарювання, тобто не є підприємцем, або ж рахунок, відкритий підприємцю, як приватній особі, не може бути використаний для зарахування на нього коштів в оплату товарів (робіт, послуг), реалізованих такою особою як підприємцем, і взагалі не може використовуватися для обслуговування підприємницької діяльності.Картковий рахунок – звичайний поточний рахунок

Як відомо та цілком очевидно, «банківська картка» – це побутовий термін, який у законодавстві йменується електронним платіжним засобом, і є одним з його видів - платіжною карткою. Згідно з п.1.14 ст.1 Закону про платіжні системи «електронний платіжний засіб – це платіжний інструмент, який надає його держателю можливість за допомогою платіжного пристрою отримати інформацію про належні держателю кошти та ініціювати їх переказ». А електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором, називається платіжною карткою (п.1.27 ст.1 Закону про платіжні системи).

Відповідно до п.8.1 Інструкції № 492 рахунок, операції за яким можуть здійснюватися з використанням спеціальних платіжних засобів, банк відкриває клієнту у порядку, установленому цією ж Інструкцією для відкриття поточних рахунків, з урахуванням особливостей, визначених її главою 8. Варто зазначити, що Законом № 5284[2] термін «спеціальний платіжний засіб» у Законі про платіжні системи замінено терміном «електронний платіжний засіб». То ж у п.8.1. Інструкції № 492 йдеться у тому числі й про рахунок, який відкривається для здійснення операцій за допомогою платіжної картки.

До особливостей, зазначених у попередньому абзаці, слід віднести те, що відповідно до п.8.2. Інструкції № 492 «поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватися з використанням спеціальних платіжних засобів, використовується відповідно до визначених цією Інструкцією режимів поточних рахунків з урахуванням обмежень, установлених законодавством України, у тому числі цією главою». Тобто якщо картковий (поточний) рахунок відкрито підприємцю як приватній особі, то використовувати його для отримання підприємницьких доходів заборонено.

Ще однією особливістю є те, що відповідно до п.1.13 Інструкції № 492 про відкриття або закриття поточного рахунку фізичної особи – підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність банк зобов’язаний надіслати повідомлення до відповідного органу державної податкової служби. І будьте певні, він це зробить!

Більше того, при відкритті рахунку фізичній особі власник такого рахунку чи його представник, чи фізична особа, яка відкриває рахунок на користь іншої фізичної особи, зобов’язані письмово повідомити банк про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність. І якщо такий рахунок приватної особи відкрито фізичній особі, яка є підприємцем, то банк має право проводити видаткові операції за цим рахунком, лише починаючи з дати реєстрації отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби.Висновок 2. Отримавши платіжну картку у банку, підприємець має бути впевненим у тому, що цей рахунок потрапив на облік в його ДПІ, незважаючи на те, що цей рахунок йому відкрито як приватній особі. То ж не варто сподіватися на те, що податківці не дізнаються про рух коштів на такому рахунку. Дізнаються і зацікавляться за необхідності виконання плану з наповнення держбюджету. Ще й як зацікавляться!Як податківці дізнаються про рух коштів на приватному рахунку підприємця

Підкреслимо ще раз, що під приватним рахунком мається на увазі поточний рахунок фізичної особи, до якого випущено платіжну картку, і який не може використовуватись у підприємницькій діяльності.

Податківцям буде неважко дізнатися про рух на ньому, повірте. У першу чергу вони це можуть зробити оперативним шляхом, здійснюючи перевірку інших платників податку. Наприклад, перевіряючи продавця автомобілів, дуже просто встановити, хто останнім часом оплатив карткою повну чи часткову вартість автомобіля. Та й фінансовий моніторинг примушує його суб’єктів відслідковувати певні операції. Так, відповідно до ст.15 Закону № 249 у разі, якщо сума, на яку проводиться фінансова операція, дорівнює чи перевищує 150000 грн., така фінансова операція (за наявності відповідних ознак) підлягає обов’язковому фінансовому моніторингу, тобто відслідковуванню. Крім того, повноваження НБУ щодо встановлення граничного розміру готівкових розрахунків, надані йому минулого року Законом № 5284, який вніс відповідні зміни до ст.1087 ЦКУ[3], також нададуть певні можливості податківцям та правоохоронним органам оперативним шляхом дізнаватися, який з підприємців «багато» розплачувався банківською карткою. Відповідно до ч.3 цієї статті «граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб – підприємців відповідно до цієї статті встановлюються Національним банком України».

Отримавши відповідну оперативну інформацію, «закріпити» її у вигляді доказів, які допускає процесуальне право та приймає суд, тобто надати такій інформації статусу законної та офіційної, можна простим шляхом. Відповідно до ст.70 КАСУ «докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору».

Відомості про банківські рахунки клієнтів, операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди, відповідно до ст.60 Закону № 2121 є банківською таємницею. Згідно із ст.62 цього ж Закону інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду. Главою 12 ЦПКУ врегульовано порядок розгляду судом справ про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб. Відповідно до ст.289 ЦПКУ «справа про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, розглядається у п’ятиденний строк з дня надходження заяви у закритому судовому засіданні з повідомленням заявника, особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, та банку, а у випадках, коли справа розглядається з метою охорони державних інтересів та національної безпеки, – з повідомленням тільки заявника». Тобто податківцям достатньо звернутися до суду із заявою про розкриття банківської таємниці та про розгляд цієї заяви без участі власника такого рахунку, обґрунтувавши таке клопотання необхідністю охорони державних інтересів. Уявіть собі, що має статися аби суд таку заяву залишив без задоволення.

Отже, про те, що податківці «закріпили» судовим рішенням інформацію про надходження на приватний рахунок підприємця коштів, такий підприємець може дізнатися лише тоді, коли йому вже поставлять запитання про джерела надходження коштів, які він потім витратив, або навіть й не встиг витратити. І наявна судова практика свідчить про те, що податківцям цей шлях відомий. Для цього варто заглянути до реєстру судових рішень.

Судове рішення – це не єдиний шлях «узаконення» оперативної інформації і тому далі є сенс зупинитися на наслідках того, що податківцям стало чи стане відомо про те, що хтось, «закинув» певну суму коштів на приватний рахунок підприємця.

Що робитимуть податківці з такою інформацією?

Отже, у податківців та правоохоронних органів є в нагоді легальні механізми отримання та легалізації інформації щодо факту надходження коштів на приватний рахунок, їх кількості та джерел (принаймні, вони можуть встановити, що 10000 грн. на такий рахунок підприємця, що проживає у Харкові були зараховані внесенням коштів якоюсь особою у Львові у певний день. Причому у той самий день, коли інша сума у 10000 грн. була зарахована на цей же рахунок шляхом внесення коштів у Херсоні).

Чому податківці ще не користуються описаними вище механізмами отримання інформації про рух коштів на приватних рахунках підприємців, важко сказати. Так само, як важко бути впевненим у тому, що вони ними не користуються, не використовують чи не використовуватимуть у майбутньому. Сподіватися на те, що податківці не знають чи не дізнаються про існування таких фіскальні можливості, усе рівно, що багатіти думкою, адже серед працівників податкових та правоохоронних органів достатньо розумних людей, які розуміються на праві та законодавстві. І ймовірність того, що вони не дійдуть самі до описаного «механізму», мізерна. Сподіватися варто лише на те, що коли податківці його усвідомлять, мине 1095 днів з того часу, коли останній платіж, джерело якого пояснити важко, надійде на приватний рахунок фізичної особи. За межами цього строку відповідно до ряду норм ПКУ (п.44.3, п.44.4 ст.44) на питання щодо джерел надходження коштів можна буде вже не відповідати.

То ж краще зосередимося на тому, чим небезпечною є така інформація у разі її потрапляння до податківців. Для того, щоб вказана інформація не мала негативних податкових наслідків, необхідно мати підтвердження та докази того, що такі надходження на приватний рахунок фізичної особи не є її доходом.

Відповідно до пп.14.1.56. ст.14 ПКУ[4] доходи – це «загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами». Оскільки ПКУ концептуально не пояснює поняття «доходу», пояснюючи це поняття із застосуванням цього ж поняття «дохід», то варто звернутися до іншого законодавства, норми якого відповідальніше ставляться до цього[5]. Відповідно до п.4 ПБО-3[6] доходами є збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників). Тобто, якщо у підприємця чи просто фізичної особи є пояснення і докази того факту, що кошти на його рахунок надійшли від нього, або того факту, що вони не є доходом, або того факту, що вони надійшли від податкового агента після сплати ним усіх податків, або ж що ці кошти взагалі не оподатковуються, то можна почуватися спокійно та впевнено.

Впевнено можна почуватися й у тому разі, якщо вдасться знайти в ПКУ норму, яка звільняє від оподаткування ПДФО доходів, що надійшли на приватний рахунок підприємця чи просто фізичної особи, яка не може пояснити та довести, що це її колись зароблений і вже оподаткований раніше дохід. Та чи вдасться? Якщо ж таких доказів бракує, то варто бути готовим до того, що податківці просто «попросять» сплатити ПДФО за загальною ставкою 15(17)% від суми надходження, адже ПКУ не звільняє такі доходи від оподаткування.

Підприємець, який сплачує єдиний податок може заперечувати проти ПДФО, посилаючись на те, що хоча його поточний банківський рахунок і приватний, однак надходження на нього відображені в Книзі доходів[7] (Книзі доходів і витрат) як дохід від підприємницької діяльності. Та навіть якщо це й так, то цей факт навряд чи вплине на думку податківців. Адже приватний рахунок фізичної особи, як вказувалося вище, не може використовуватися для підприємницьких надходжень. Питання ж щодо того, хто правий: податківець чи підприємець, доведеться виясняти у суді. Наскільки суд буде готовий визнати надходження на поточний приватний рахунок фізичної особи доходом від здійснення підприємницької діяльності за наявності прямої заборони це робити в Інструкції № 492, сказати важко. Та чи варто ризикувати та очікувати на думку суду за таких обставин та хитких аргументів?

До речі, в плані оподаткування ПДФО сум, що надійшли на поточні банківські рахунки, ще більше ризикують фізичні особи, які підприємцями не є. Адже у них немає вищевказаних аргументів, які є у платників єдиного податку. Єдиний податок вони не платять, то й «прикритися» ним не зможуть. То ж таким фізичним особам у разі виникнення питань з боку податківців доведеться стверджувати, що ці надходження є власними коштами, отриманими раніше у вигляді вже оподаткованих доходів (зарплата за останні три-чотири роки (що зберігалася під матрацом чи в банці), раніше отриманий підприємницький дохід, чи дохід від продажу майна, який був оподаткований відповідно до законодавства тощо). Наскільки це їм вдасться, залежить від переконливості аргументів.

Повертаючись до підприємця, дамо ще одну пораду: не варто оплату за продані товари (роботи, послуги) отримувати на приватний рахунок мами чи бабусі. Вони, хоча й близькі підприємцеві люди, точно не зможуть пояснити, звідки їм прийшли гроші, сума яких у рази вища за їхню пенсію.

[1] Опубліковано: Бухгалтерія. – 2012. – № 44. – С. 45 – 64 (прим. ред.).

[2] Закон чинний з 18.10.2012 р. (прим. ред.).

[3] Див. також: Сушальська Т., Тарасова Н. Безготівкові розрахунки: еволюція по-українськи // Бухгалтерія. – 2012. – № 44. - С. 41 – 44 (прим. ред.).

[4] Опубліковано: Бухгалтерія. – 2013. – № 1 – 2. – С. 20 – 379 (прим. ред.).

[5] Див. також: Єфімов О. Із кишені в кишеню… або Чи є доходом переміщення власних коштів підприємця?// Бухгалтерія. – 2012. – № 46. – С. 67 – 70 (прим. ред.).

[6] Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджене наказом МФУ від 31.03.99 р. № 87(прим. ред.).

[7] Книга обліку доходів (для платників єдиного податку першої и другої груп т а платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість) та Книга обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість) затверджені наказом МФУ від 15.12.2011 р. № 1637 (прим. ред.).

Опубліковано в газеті “Бухгалтерія” № 10 (1049), 11 березня 2013 року, стор.56 – 59

Александр ЕФИМОВ, доцент кафедры гражданского и трудового права Киевского национального экономического университета им.В.Гетьмана, к.ю.н.

За это сообщение автора налоговик поблагодарили: 2
Kalinda, VOA
Аватар пользователя
налоговик
 
Сообщений: 5778
Зарегистрирован: 20 ноя 2010, 23:29
Благодарил (а): 835 раз.
Поблагодарили: 2642 раз.

UNREAD_POST VOA » 11 мар 2013, 13:27

Спасибо, налоговик. Отдам своим знакомым-ФОПам, которые "сильно вумные" и отчёты сдают с прочерками, а всё делают через личную карту (или дети-ФОПы "прогоняют" деньги через личные счета родителей). Устала доказывать, что рискуют.
Единственное - мне кажется не тот падеж в названии статьи: не "предпринимателя", а "предпринимателем", т.к. у ФОПа рахунок - не приватний, а предпринимательский.
http://stopfake.org/ Бывают такие решения, после принятия которых тараканы в голове аплодируют стоя.
Аватар пользователя
VOA
 
Сообщений: 5458
Зарегистрирован: 07 сен 2012, 21:37
Благодарил (а): 1860 раз.
Поблагодарили: 2152 раз.

UNREAD_POST vikakool » 11 мар 2013, 14:19

Ну...на самом-то деле все не так страшно, как тут рассказывается:)) Вряд ли налоговики будут обращаться в суд для получения такой инф-ции об обычном СПД-нике - разве что заказ или серьезная проверка.
vikakool
 
Сообщений: 4220
Зарегистрирован: 18 янв 2011, 10:56
Благодарил (а): 923 раз.
Поблагодарили: 647 раз.

UNREAD_POST налоговик » 07 авг 2013, 06:24

Доходы от бизнеса на карточный счет физлица

У предпринимателя-единщика интернет-магазин. Клиенты перечисляют деньги за товар на карточный счет физического лица, а не на предпринимательский счет. Карточный счет указан на сайте. Какие санкции могут применить к предпринимателю за прием денег на "гражданский" счет?

В соответствии с п. 7.7 гл. 7 Инструкции о порядке открытия, использования и закрытия счетов в национальной и иностранных валютах, утвержденной постановлением Правления НБУ от 12.11.2003 г. № 492 (далее - Инструкция), запрещается использовать текущие счета физических лиц для проведения операций, связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.
При открытии текущих счетов физическим лицам банки должны обеспечить их информацией о режиме использования таких счетов в порядке, установленном внутренними положениями банка (п. 1.20 Инструкции). Клиент - физическое лицо в заявлении об открытии текущего счета должен в письменном виде подтвердить, что ему известно о запрете использовать этот счет для проведения операций, связанных с осуществлением предпринимательской деятельности (приложение 5 к Инструкции). Особенности функционирования счета должны быть предусмотрены в договоре, который заключается между банком и его клиентом (п. 1.5 Инструкции).
Согласно п. 1.23 Инструкции банки и их клиенты обязаны соблюдать требования законодательства Украины по вопросам открытия и ведения счетов и данной Инструкции. За нарушение этих требований банки и их клиенты несут ответственность, предусмотренную законодательством Украины.
Ответственность плательщика при осуществлении перевода определена ст. 33 Закона Украины от 05.04.2001 г. № 2346-III "О платежных системах и переводе денежных средств в Украине". Так, плательщик несет перед банком или другим учреждением - участником платежной системы, его обслуживающим, ответственность, предусмотренную условиями заключенного между ними договора.
Плательщик несет ответственность за соответствие информации, указанной им в документе на перевод, сути операции, относительно которой осуществляется этот перевод. Плательщик должен возместить банку или другому учреждению - участнику платежной системы вред, причиненный в результате такого несоответствия информации.
Таким образом, физическое лицо не имеет права использовать свои текущие счета в предпринимательской деятельности. В противном случае его могут привлечь к ответственности, предусмотренной в договоре с банком.
В связи с этим НБУ в письме от 06.02.2007 г. № 25-112/257-1205 рекомендовал банкам предусматривать право на осуществление договорного списания средств в случае несоответствия проведенной операции режиму функционирования счета и возврата этих средств плательщику или иной механизм обеспечения соблюдения клиентом режима функционирования счета. То есть банк может вернуть денежные средства их плательщику.
Согласно пп. 165.1.41 ст. 165 Налогового кодекса Украины (НК) в общий налогооблагаемый доход плательщика налога не включаются доходы в виде процентов на текущие банковские счета, по которым в пользу физических лиц осуществляются исключительно выплаты заработной платы, стипендий, пенсий, социальной помощи и других предусмотренных законом социальных выплат. Признаки таких счетов определяются Национальным банком Украины. Осуществление расчетов за товары, работы, услуги под действие указанной нормы не подпадают. Поэтому если банк не вернул денежные средства покупателю товаров, физическое лицо - получатель на основании пп. 165.1.41 ст. 165 НК должен включить сумму таких средств в состав налогооблагаемого дохода. Такой доход облагается налогом на доходы фи-
зических лиц в общем порядке по ставке 15 (17)%.
Согласно п. 291.6 ст. 291 НК плательщики единого налога должны осуществлять расчеты за отгруженные товары (выполненные работы, предоставленные услуги) исключительно в денежной форме (наличной и/или безналичной). В соответствии с п. 5 Порядка ведения книги учета доходов плательщиков единого налога первой и второй групп и плательщиков единого налога третьей группы, не являющихся плательщиком налога на добавленную стоимость, утвержденного приказом Минфина Украины от 15.12.2011 г. № 1637, записи в книге выполняются по итогам рабочего дня, в течение которого получен доход (в частности, средства, которые поступили на текущий счет предпринимателя и/или получены наличными деньгами). Формально средства, поступившие на карточный счет физлица, не имеют отношения к доходам плательщика единого налога. Если предприниматель отражает в Книге учета доходов поступающие суммы на карточный счет - он нарушает указанные нормы.
Статьей 164-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях (КУоАП) установлена ответственность за ненадлежащее ведение учета доходов. За неправильное ведение Книги учета доходов предпринимателя могут оштрафовать на сумму от 85 до 170 грн.
Также органы ГНС могут составить протокол об административной ответственности по ст. 1551 КУоАП (нарушение установленного законом порядка проведения расчетов в сфере торговли, общественного питания и услуг). Штраф по данной статье составляет от 34 до 85 грн. Он налагается на лиц, осуществляющих расчетные операции.
Не исключено, что налоговые органы будут настаивать на ответственности, предусмотренной ст. 163-15 КУоАП (нарушение порядка расчетов с использованием электронных платежных средств за товары (услуги)). Размер штрафа составляет от 1 700 до 3 400 грн. и может налагаться и на предпринимателей.
Кроме того, указанные в Книге учета доходов суммы могут быть признаны наличным доходом предпринимателя, не имеющим отношения к суммам, поступившим на "гражданский" карточный счет. В этом случае они подпадут под двойное налогообложение.
Андрей ЧЕРКАСОВ,
Частный предприниматель № 14 (322), июль 2013


Как-то слишком много санкций :?
Аватар пользователя
налоговик
 
Сообщений: 5778
Зарегистрирован: 20 ноя 2010, 23:29
Благодарил (а): 835 раз.
Поблагодарили: 2642 раз.

UNREAD_POST lelmvj » 31 окт 2014, 19:11

«Забросьте мне деньги на карточку» — 2 (НОВЫЕ аспекты использования личного банковского счета предпринимателя)

Опубликовано в Бухгалтерии N44 (1135) от 3 НОЯБРЯ 2014 года

Александр ЕФИМОВ, доцент кафедры гражданского и трудового права Киевского национального экономического университета им.В.Гетьмана, к.ю.н.

В прошлом году в «Бухгалтерии» была опубликована статья об использовании личного банковского счета предпринимателя в его предпринимательской деятельности как физического лица, а не субъекта хозяйствования(1). Сегодня возникла потребность вернуться к этой теме.

Возвращаясь в прошлое
Чтобы не дублировать весь материал для не имеющих желания или возможности его прочитать еще раз, приведем основные моменты из этой статьи:
– получить предпринимательский или любой другой доход на личную (непредпринимательскую) банковскую карточку «незамеченным» для налоговиков не удастся — если они еще не среагировали, то это не означает, что они не отреагируют позднее;
– предприниматель может иметь в банке текущие счета и как предприниматель, и как частное лицо. Средства, поступивши на второй счет, являются общим доходом (не предпринимательским) и будут облагаться налогом как общий доход;
– карточный счет — это обычный текущий счет в банке, а карточка — электронное платежное средство, предназначенное для осуществления операций по такому счету;
– о любом открытом счете в банке, включая карточный, банк обязан уведомлять налоговиков (и уведомляет);
– налоговики имеют все возможности для того, чтобы отследить движение средств на таких счетах. Это и так называемые оперативные мероприятия (например, информация, полученная ими в ходе проверок продавцов, с которыми физическое лицо рассчиталось карточкой), и возможность официально «закрепить» эту информацию для того, чтобы она могла быть использована в суде в качестве доказательства;
– любые поступления на счет будут толковаться налоговиками как доход, который должен быть задекларирован и облагаться налогом на общих основаниях по ставке 15% (17%);
– отражение таких поступлений на личный счет не спасет плательщика единого налога от обязанности уплатить НДФЛ с суммы таких поступлений.

Актуальность темы
Как оказалось, рассматриваемая тема не забыта. Это и логично, ведь налоговиков «урезали» в возможности осуществлять проверки, а планы бюджетных поступлений, говорят, даже увеличили. Понятно, что они должны искать иные пути наполнения бюджета.
Представьте, если бы налоговики получили в один день информацию о том, сколько средств поступило на карточный счет каждого отдельного украинца. Это же база обложения НДФЛ, а может и военным сбором, если подумать! Из нее следует вычесть только то, что физические лица смогут объяснить, а именно зарплату, пенсии, стипендии. Все другое просто взять да и обложить налогом. Вот вам и исполнение бюджета в доходной его части.
А здесь еще и НБУ решил «помочь» налоговикам, издав письмо от 01.10.2014 г. № 25-110/55892 «Об отдельных вопросах ведения текущих счетов, доходы в виде процентов по которым не облагаются налогом» (далее — Письмо(2)).

О чем идет речь в Письме
Если вы хотите узнать мысли человека, то нужно слушать не как он говорит, а о чем он говорит. Ведь следствием мысли являются слова: сказанные или написанные тем, кто подумал.
Так что же думают банкиры НБУ по поводу поступлений на карточные счета?
Во-первых, ссылаясь на пп.164.2.8 ст.164 НКУ(3), банкиры утверждают, что доход в виде процентов на текущие банковские счета (кроме заработной платы, стипендий, пенсий, социальных пособий и других предусмотренных законом социальных выплат), подлежит налогообложению. То есть, по их мнению, на текущие счета могут зачисляться два вида поступлений: социальные выплаты, не облагаемые налогом, и проценты, облагаемые налогом. Все другие поступления «выпали» из поля зрения банкиров. Это означает, что они будут считать все поступления на текущие банковские счета физических лиц процентами, если эти поступления не являются зарплатой и прочими социальными выплатами. И пока что для НБУ неважно, что по этому поводу думают владельцы счетов или суды, которые будут разрешать споры между банками и их клиентами. Почему именно проценты? Догадаться нетрудно, ведь именно относительно процентов банки уже являются налоговыми агентами.
Во-вторых, НБУ отмечает, что банки обязаны обеспечить выполнение возложенных на них функ¬ций налогового агента, предусмотренных пп.170.4.2 ст.170 НКУ. Поскольку об этом обязательстве НБУ напоминает в этом же Письме, то понятно, в отношении каких именно доходов банки должны выполнять функции налоговых агентов.
В-третьих, НБУ настаивает на том, что именно «банк должен отделять средства, доход в виде процентов от которых включается в расчет общего месячного (годового) налогооблагаемого дохода плательщика налога, от дохода, не облагаемого налогом». То есть налоговикам даже не нужно беспокоиться по поводу того, какие же доходы облагать налогом. Это должны делать банки и достаточно просто: от всех доходов отделить лишь зарплату и прочие социальные выплаты.
В-четвертых, такое отделение осуществляется простым запретом смешивать на одном карточном счете социальные выплаты и прочие поступления. Чтобы такого смешения не произошло, НБУ отмечает, что пп.6.9 главы 6 Инструкции(4) предусмотрено, что банк для зачисления исключительно заработной платы, стипендии, пенсии, социальных пособий и других предусмотренных законом социальных выплат открывает физическому лицу отдельный текущий счет либо использует уже открытый для этих целей счет (отдельный счет). Для существования отдельного счета НБУ предлагает два варианта поведения владельца банковской карточки: либо открыть такой счет, либо использовать уже открытый. Но уже открытый должен стать отдельным счетом. НБУ отмечает, что «в случае если у клиента уже открыт текущий счет в банке, на который осуществляется зачисление заработной платы, стипендии, пенсии, социальных пособий и прочих предусмотренных законом социальных выплат, клиенту не нужно открывать отдельный счет для таких поступлений. Банку достаточно заключить с клиентом дополнительный договор к договору банковского счета, где предусмотреть ограничения по зачислению средств».
В-пятых, на отдельный счет могут зачислять: заработную плату, стипендии, пенсии, социальные пособия и прочие предусмотренные законом социальные выплаты, а также еще две категории средств, а именно: средства, ранее ошибочно (излишне) перечисленные с этого отдельного счета и средства за возвращенные товары или неполученные услуги, оплата за которые была осуществлена с этого отдельного счета с помощью электронного платежного средства.
В-шестых, как уже отмечалось, все другие средства не могут поступать на отдельный счет. Они либо будут поступать на другой текущий счет, либо считаться банкирами как проценты, либо в отношении них банки должны обеспечить выполнение возложенных на них функций налогового агента, предусмотренных пп.170.4.2 ст.170 НКУ.
НБУ даже предлагает следующее: если у клиента есть желание пользоваться другими банковскими услугами, в том числе, получать кредит овердрафт, осуществлять зачисление других поступлений, то он может открыть для этих целей текущий счет, режим которого определен главой 7 Инструкции № 492. Отдельным признаком для текущего счета для зачисления исключительно заработной платы, стипендии, пенсии, социальных пособий и других предусмотренных законом социальных выплат является дополнительный параметр к аналитическому счету. Банк будет определять его самостоятельно.
В-седьмых, НБУ сам еще окончательно не определился с тем, относительно каких поступлений на карточный счет банк будет исполнять обязанности налогового агента, поэтому направил запрос в ГФС о предоставлении обобщающей налоговой консультации банкам по вопросам, связанным с налогообложением доходов в виде процентов, начисленных на суммы текущих, вкладных счетов физических лиц, в частности, о возможности выплаты банком процентов за пользование средствами на отдельном счете на этот же счет и порядке перечислений сумм налога для процентов по вкладам в иностранной валюте. Остается лишь надеяться, что на этот запрос Государственная фискальная служба Украины предоставит нефискальный ответ. И такое может случиться, ведь политики заявили, что Украина скоро станет демократическим, правовым, европейским государством. Но пока вопрос заключается не в том, куда мы двигаемся, а в том, кто именно двигается (то есть, кем мы являемся). Советы владельцам карточек:
– прекратить практику «забрасывания» на карточку денег, происхождение которых трудно квалифицировать не как доход. Или быть готовым уплатить с них по крайней мере НДФЛ;
– воздержаться от зачисления на «зарплатную» карточку (отдельный счет) средств, которые не являются зарплатой и другими социальными выплатами. Ведь в этом случае существует риск попасть в ситуацию, когда придется долго объяснять обслуживающему банку происхождение средств и их поступление от налогового агента, который их уже обложил налогом ранее;
– открыть другой текущий не «отдельный» счет и позаботиться о том, чтобы в качестве дополнительного параметра к аналитическому счету обслуживающий банк определил поступление на него не только процентов, но и других средств, по которым банк не должен исполнять обязанности налогового агента;
– на этапе становления новой банковской практики внимательней относиться к поступлениям и их зачислению на карточный счет;
– еще раз прочитать материал, о котором шла речь в начале статьи, чтобы осознать все риски получения средств на карточный счет.

(1)См.: Ефимов А. «Забросьте мне деньги на карточку» (использование личного банковского счета предпринимателя) // Бухгалтерия. — 2013. — № 10. — С. 56—59 (прим. ред.).
(2)Опубликовано на с.33 (прим. ред.).
(3)Налоговый кодекс Украины от 02.12.2010 г. № 2755-VI (прим. ред.).
(4)Инструкция о порядке открытия, использования и закрытия счетов в национальной и иностранных валютах, утвержденная постановлением Правления НБУ от 12.11.2003 г. № 492 (прим. ред.).
lelmvj
 
Сообщений: 1094
Зарегистрирован: 10 янв 2012, 12:23
Благодарил (а): 46 раз.
Поблагодарили: 272 раз.

UNREAD_POST bur » 18 дек 2014, 17:55

Скопирую в тему

Marlboro писал(а):ВНЕЗАПНО.
При перечислении денег ФЛП-шнику нужно следить за тем, на какой счет перечисляете деньги (2600 или другой).

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37117381
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" січня 2014 р. м. Київ К/800/52878/13Однак позиція судів стосовно того, що позивач в даних правовідносинах виступав в якості суб'єкта підприємницької діяльності ґрунтується на припущеннях, оскільки докази стосовно наявності такого факту не було витребувано та відповідно не досліджено.

Судами не проаналізовано зміст договору №02-05-11 та не дано оцінку відносинам між його сторонами.

При цьому слід було врахувати положення п.п.177.8. ст.177 Податкового кодексу України, згідно із якими під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Крім того, для визначення статусу позивача у цих відносинах дослідженню в даному випадку підлягає також той факт, на рахунок позивача як фізичної особи чи суб'єкта підприємницької діяльності були перераховані кошти у вигляді винагороди за даним договором.


Неудержание НДФЛ с предпринимателя: какие документы нужны?
bur
 
Сообщений: 1434
Зарегистрирован: 13 сен 2013, 16:25
Благодарил (а): 116 раз.
Поблагодарили: 425 раз.

UNREAD_POST Люба П » 13 апр 2016, 11:03

Підкажіть будь ласка, чи є реальна відповідальність за отримання виручки від підприємницької діяльності на рахунок, який був відкритий для отримання соц.виплат (починається з 29... )? дякую
Щоб у нас все було, і за це нам нічого не було.
Аватар пользователя
Люба П
 
Сообщений: 551
Зарегистрирован: 08 июл 2011, 13:59
Откуда: Львів
Благодарил (а): 461 раз.
Поблагодарили: 166 раз.

UNREAD_POST minibuh » 13 апр 2016, 11:53

Люба П писал(а):Підкажіть будь ласка, чи є реальна відповідальність за отримання виручки від підприємницької діяльності на рахунок, який був відкритий для отримання соц.виплат (починається з 29... )? дякую

Для Вас как для физ.лица ответственности нет. Просто доход будет считаться не предпринимательским :arrow: облагаться НДФЛ без учета расходов :arrow: надо будеть подать деку по НДФЛ в конце года.
А вот банк могут наругать.

За это сообщение автора minibuh поблагодарил:
Люба П
minibuh
 
Сообщений: 2393
Зарегистрирован: 28 дек 2011, 14:00
Благодарил (а): 1277 раз.
Поблагодарили: 951 раз.

UNREAD_POST Orionko » 23 мар 2017, 15:10

Подскажите, если я, будучи ФОП-единщиком 3 гр, уже принимала платежи (доходы от предпринимательской деятельности) на свой личный карточный счет физлица (хотя имею р/с для ФОП), как лучше поступить:
1) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные (без внесения выручки на расчетный счет ФОП);
2) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные и внести на расчетный счет "выручку" (аналогичную сумму, снятую с личного счета например), чтобы не вызывать лишних вопросов?
Orionko
 
Сообщений: 1
Зарегистрирован: 23 мар 2017, 14:43
Благодарил (а): 2 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

UNREAD_POST vikakool » 23 мар 2017, 15:23

Orionko писал(а):Подскажите, если я, будучи ФОП-единщиком 3 гр, уже принимала платежи (доходы от предпринимательской деятельности) на свой личный карточный счет физлица (хотя имею р/с для ФОП), как лучше поступить:
1) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные (без внесения выручки на расчетный счет ФОП);
2) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные и внести на расчетный счет "выручку" (аналогичную сумму, снятую с личного счета например), чтобы не вызывать лишних вопросов?


Если они проходили как обычное пополнение счета, то можно ничего не делать)

За это сообщение автора vikakool поблагодарил:
Orionko
vikakool
 
Сообщений: 4220
Зарегистрирован: 18 янв 2011, 10:56
Благодарил (а): 923 раз.
Поблагодарили: 647 раз.

UNREAD_POST Hamster » 23 мар 2017, 16:36

Orionko писал(а):Подскажите, если я, будучи ФОП-единщиком 3 гр, уже принимала платежи (доходы от предпринимательской деятельности) на свой личный карточный счет физлица (хотя имею р/с для ФОП), как лучше поступить:
1) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные (без внесения выручки на расчетный счет ФОП);
2) отобразить эти доходы в Книге учета доходов как наличные и внести на расчетный счет "выручку" (аналогичную сумму, снятую с личного счета например), чтобы не вызывать лишних вопросов?

Почитайте еще здесь возможные варианты: https://epodatok.com.ua/ua/article/8827
Нет нерешаемых проблем, есть не принятые решения.

За это сообщение автора Hamster поблагодарил:
Orionko
Аватар пользователя
Hamster
 
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 21 янв 2016, 17:51
Благодарил (а): 4 раз.
Поблагодарили: 13 раз.

Пред.

  • Похожие темы
    Ответов
    Просмотров
    Последнее сообщение

Вернуться в ЕДИНЫЙ НАЛОГ (ЧПЕН)

Кто сейчас на форуме

Зарегистрированные пользователи: Ads, Al, Gb, Ya