HelenHelen писал(а):Добрый день,
Хотелось бы услышать мнение профессионалов по поводу следующей ситуации:
Договор комиссии на покупку товаров, где комитент – нерезидент, комиссионер – резидент. Комиссионер закупает товар у резидента – плательщика НДС и экспортирует его. Имеет ли право на налоговый кредит комиссионер? Действует ли для него в этом случае правило ст. 200.16 НКУ, ведь договор между комиссионером и поставщиком товаров, по сути, является обычным договором купли-продажи и поставщик может не знать о том, что его товары будут экспортироваться?
Хороший вопрос. Не относя себя к профессионалам в ВЭД-комиссии, думаю, что
нуля у комиссионера не будет, это ставит вопрос о соответствии условий для формирования налогового кредита (если третье лицо НДС начислило).
200.16 фактически аналог 7.7.9.
Были мнения (и не только приведенное ниже), что в ситуации с комиссией на покупку 7.7.9 не работает. Например, тут:
Внешнеэкономическая комиссия на покупку
Понедельник, 31 января 2011 г.
...
По нашему мнению, предприятие будет иметь право на бюджетное возмещение НДС.
В данном случае не работают нормы пп. 7.7.9 Закона об НДС, который гласит, что в случае если плательщик налога экспортирует товары за пределы таможенной территории Украины, полученные от другого плательщика налога на условиях комиссии и других видов договоров, не предусматривающих перехода права собственности на такие товары от такого другого плательщика налога к экспортеру, право на получение бюджетного возмещения имеет такой другой плательщик налога.
Как видим, в данном подпункте речь идет о договоре комиссии на продажу товаров, а в нашем случае имеет место договор комиссии с нерезидентом на покупку товара.
При этом, при приобретении товара для комитента-нерезидента комиссионер-резидент приобретает его у продавца – третьего лица на условиях договора купли-продажи, который он заключает от своего имени, что в итоге подтверждает неприменимость в данном случае норм пп. 7.7.9 Закона об НДС.
Налоговые обязательства возникнут у предприятия от суммы полученного (начисленного) комиссионного вознаграждения, так как при этом необходимо руководствоваться общими нормами пп. 3.1.1 Закона об НДС, в соответствии с которыми объектом налогообложения является поставка услуг, место предоставления которых находится на таможенной территории Украины.
Таким образом, налоговые обязательства по НДС с суммы комиссионного вознаграждения должны быть начислены по ставке 20 %.
Ольга Буркун Аудитор АФ «Курсор-Аудит»
Людмила Сафонова Бухгалтер-эксперт
Но ИМХО это не так.
+ может будет полезно мнение ГНАУ.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Який порядок оподаткування ПДВ операцій з експорту товарів за дорученням та за рахунок нерезидента?
Відповідно до п. 189.4 ст. 189 р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими ст. 187 і ст. 198 ПКУ. Однак, слід враховувати те, що норми пунктів 189.3 - 189.5 цієї статті не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України (п. 189.6 ст. 189 р. V ПКУ). Операції з експорту товарів (супутніх послуг), якщо їх експорт підтверджений митною декларацією, оформленою відповідно до вимог митного законодавства, оподатковуються за нульовою ставкою (пп. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195 р. V ПКУ).
Згідно з п. 187.1 ст. 187 р. V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань в разі експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства. Отже, за операцією з експортування (вивезення) товарів за межі митної території України податкові зобов'язання з ПДВ визначаються на дату фактичного здійснення такого вивезення, тобто на дату оформлення вантажної митної декларації митним органом. Експорт товарів із залученням комісіонера не впливає на порядок визначення податкових зобов'язань з ПДВ. Право на застосування нульової ставки ПДВ і відповідно право на отримання бюджетного відшкодування має лише продавець експортної продукції - її власник. На послуги комісіонера, який залучається для продажу товарів на експорт, нульова ставка ПДВ не поширюється (п. 200.16 ст. 200 р. V ПКУ). Тобто, право на застосування нульової ставки ПДВ має продавець товару - його власник. У повіреного - резидента, який здійснює операції з експорту товарів, що придбані за дорученням та за рахунок нерезидента, таке право відсутнє. Отримана повіреним - резидентом винагорода за надані нерезиденту послуги в межах договору доручення на придбання товарів згідно із п. 186.4 ст. 186 р. V ПКУ підлягає оподаткуванню за основною ставкою ПДВ та не включається до митної вартості товарів (супутніх послуг), які експортуються. При отриманні продавцем - резидентом авансової оплати вартості товарів, що експортуються, жодних податкових наслідків не виникає (п. 187.11 ст. 187 р. V ПКУ) до моменту здійснення експорту таких товарів (оформлення ВМД).